Borelioza jest poważnym schorzeniem przenoszonym przez kleszcze. Wczesne rozpoznanie pozwala na podjęcie skutecznego leczenia. W przeciwnym wypadku może dojść do bardzo uciążliwych powikłań zdrowotnych. Jeśli zauważysz u swojego psa charakterystyczny rumień, niezwłocznie udaj się do weterynarza, który zaproponuje odpowiednią kurację dla zwierzęcia.
Borelioza — czym jest?
Wiele osób zastanawia się, czy pies moze miec boreliozę. Ta choroba zakaźna wywoływana jest przez bakterie przenoszone przez ukąszenia kleszczy. Niestety nie tylko ludzie, ale również zwierzęta są zagrożeni wystąpieniem tej infekcji. Na początku pojawia się rumień u psa po kleszczu, czyli czerwona wysypka, która rozszerza się w miejscu ukąszenia. Aby zdiagnozować boreliozę, trzeba zrobić badania serologiczne i dokonać ich oceny klinicznej. Jeśli nie zostanie włączone odpowiednie leczenie, może dojść do poważnych powikłań. Pomocne zazwyczaj okazuje się stosowanie antybiotyków. W przypadku tego schorzenia najważniejsze jest wczesne wykrycie, które może zapobiec eskalacji problemów.
Jak kleszcz zaraża się boreliozą?
Kleszcz może się zarazić boreliozą, ssąc krew zakażonych zwierząt. Pajęczaki przechodzą przez kilka stadiów rozwojowych: larwy, nimfy i dorosłego osobnika. Na każdym z tych etapów żerują na krwi gospodarza (np. gryzoni, ptaków, czy jeleni). Bakterie Borrelia mogą przetrwać proces linienia (zmiany stadiów rozwojowych) kleszcza.
Jak kleszcz przenosi boreliozę?
Kleszcz przenosi boreliozę poprzez ukąszenie, wprowadzając bakterie Borrelia do krwiobiegu psa. Pajęczaki znajdują swoje ofiary dzięki zmysłowi węchu. Pasożyty reagują na ciepło i dwutlenek węgla. Kiedy znajdą odpowiednie miejsce na skórze, przyczepiają się do niej za pomocą odnóży i ją przebijają. Kleszcz wstrzykuje do krwioobiegu również swoją ślinę, która zawiera substancje zapobiegające krzepnięciu krwi, co umożliwia mu dłuższe i bardziej efektywne ssanie. Proces przenoszenia bakterii do organizmu zwierzęcia zwykle zajmuje co najmniej 24-48 godzin, dlatego szybkie usunięcie pasożyta pozwala skutecznie zapobiegać infekcjom.
Jak się nazywa borelioza u psa?
Psia borelioza nazywa się tak samo, jak w przypadku ludzi. Nie ma żadnych specyficznych określeń, które odróżniałyby te dolegliwości. Zamiennie można jednak stosować również nazwę choroba z Lyme, która nawiązuje do lokalizacji, w której po raz pierwszy zidentyfikowano ten problem w latach 70. XX wieku. Czasami stosuje się również określenie krętkowica kleszczowa.
Choroby odkleszczowe u psa
Psy są narażone na wiele chorób odkleszczowych. Oprócz boreliozy można się spotkać z anaplazmozą, która objawia się gorączką, utratą apetytu, letargiem, kulawizną i problemami związanymi z krzepliwością krwi. Podobnie uciążliwa jest erlichioza, podczas której może wystąpić obrzęk węzłów chłonnych. Babeszjoza wiąże się z gorączką, anemią, żółtaczką i pojawieniem się ciemnego moczu. W przebiegu hepatozoonozy często pojawiają się bóle mięśnie i stawów. Tularemia wiąże się z wystąpieniem owrzodzeń skóry. W zależności od sytuacji należy podjąć inne działania wspierające rekonwalescencję zwierzęcia, trzeba jednak pamiętać o konsultacji z weterynarzem.
Objawy boreliozy u psa
Pierwsze objawy boreliozy u psa są trudne do zidentyfikowania, ponieważ obejmują ledwo dostrzegalne zmiany skórne. Jeśli więc zauważysz rumień u psa, wybierz się do lekarza. Bardziej oczywiste symptomy zakażenia pojawiają się dopiero kilka tygodni po ukąszeniu zwierzęcia przez zakażonego kleszcza. Można wśród nich wymienić gorączkę, osłabienie, utratę apetytu, obrzęk stawów i kulawiznę. Czasami pojawiają się również dodatkowe objawy boreliozy u psa, wśród których można wymienić powiększone węzły chłonne, drgawki oraz zmiany w zachowaniu. Jeśli jednak osiągnie zaawansowane stadium borelioza u psów, objawy mogą również objąć problemy z prawidłowym funkcjonowaniem nerek.
Fazy boreliozy u psa
Borelioza u psa, podobnie jak u ludzi, może przebiegać w kilku etapach. Faza wczesna (ostra) trwa do kilku tygodni po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza. Na tym etapie objawy mogą być na tyle subtelne, że zostaną przeoczone przez właściciela. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy pies jest z natury mniej aktywny. W fazie pośredniej, która trwa do kilku miesięcy od momentu zakażenia, dolegliwości mogą się nasilić. Psu towarzyszą problemy ze strony układu kostno-stawowego. Pojawia się również gorączka i powiększenie węzłów chłonnych. Zwierzę popada w letarg i zmniejsza swoją codzienną aktywność. W fazie przewlekłej może dojść do trwałego uszkodzenia stawów. Powtarzają się ponadto epizody gorączki, a czasami dochodzi do wystąpienia problemów neurologicznych. Także funkcje nerek mogą znacząco się pogorszyć.
Jak zdiagnozować boreliozę u psa?
Aby zdiagnozować boreliozę u psa, trzeba podjąć kilka kroków. Na początku konieczne jest przeprowadzenie wywiadu weterynaryjnego, który pozwoli ustalić, czy zwierzę uległo ekspozycji na kleszcze i jakie wystąpiły u niego objawy choroby. Weterynarz może pytać o częstotliwość spacerów w miejscach, w których występują pajęczaki. Równie istotne jest przeprowadzenie odpowiedniego badania klinicznego. Często wykonuje się testy laboratoryjne na obecność przeciwciał Borrelia. Pozytywny wynik może sugerować obecność infekcji, ale nie zawsze tak jest. Badania molekularne (PCR) pozwalają na wykrycie DNA bakterii Borrelia w próbkach krwi lub tkanek.
Test na boreliozę u psa
Testy na boreliozę u psa mogą być przeprowadzone z wykorzystaniem różnych metod. Najczęściej stosuje się testy serologiczne i molekularne, ale weterynarz może również zlecić dodatkowe badania, które pozwolą na ocenę ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Badania dodatkowe pozwalają monitorować przebieg choroby. Dzięki temu leczenie okaże się na pewno znacznie skuteczniejsze.
Leczenie boreliozy u psa
Jeśli wystąpi borelioza u psa, leczenie obejmuje przede wszystkim kurację antybiotykową. Dawkowanie i czas jej trwania powinny być uzależnione od konkretnej sytuacji. Warto również wprowadzić preparaty przeciwzapalne. Można ich używać do łagodzenia bólu oraz zbijania gorączki. Aby wspomóc rekonwalescencję zwierzęcia, należy również zadbać o jego dietę. Dzięki temu układ odpornościowy będzie lepiej sobie radził z infekcją. W czasie rekonwalescencji pies powinien dużo odpoczywać. Jak w przypadku wielu chorób, także i borelioza wymaga przede wszystkim wczesnej diagnozy. Nieleczona borelioza u psa może prowadzić do niebezpiecznych powikłań.
Czy borelioza u psa jest wyleczalna?
W większości przypadków odpowiednio prowadzone leczenie antybiotykami prowadzi do eliminacji infekcji. W niektórych sytuacjach mogą jednak pojawić się uciążliwe powikłania. Dotyczy to zazwyczaj przypadków, w których choroba zostanie rozpoznana zbyt późno. Leczenie jest wtedy znacznie bardziej skomplikowane i długotrwałe. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje leczenie boreliozy u psa, musisz mieć świadomość, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od konkretnej sytuacji.
Czy borelioza u psa jest zaraźliwa?
Borelioza u psa nie jest zaraźliwa. Patogeny nie przenoszą się wśród zwierząt. Ludzie także nie mają się czego obawiać. Wektorem zakażenia są w przypadku tej choroby kleszcze. Aby zapobiec zakażeniu, trzeba skoncentrować swoją uwagę na usuwaniu tych pajęczaków. Po każdym spacerze warto sprawdzić, czy pasożyty nie pojawiły się na skórze zwierząt.
Jak chronić psa przed kleszczami?
Aby ochronić zwierzę przed kleszczami, warto zastosować kilka metod. Dobrze sprawdzają się środki odstraszające aplikowane na skórę. Są one łatwe w użyciu i charakteryzują się dużą skutecznością. Obroże przeciwkleszczowe stanowią dodatkową warstwę ochrony. Istotne są również regularne wizyty kontrolne i weterynarza. Wyprowadzając na spacer swojego pupila, unikaj obszarów, w których zagęszczenie kleszczy jest duże. Dotyczy to szczególnie wysokiej trawy, zarośli, lasów i obszarów wilgotnych. Po każdym wyjściu warto sprawdzić, czy pies nie złapał kleszcza. Szczególnie ważne jest dokładnie przeglądanie okolic uszu, pachwin i łap. Kleszcze należy od razu usuwać.