Ciąża u psa to duże wydarzenie w życiu rodzinnym. Zwierzę potrzebuje naszej pomocy i cierpliwości. W dodatku, pojawiają się szczenięta, którymi trzeba się zaopiekować. Ile trwa ciąża u psa i jak ją rozpoznać? Jak wspierać psa w tym szczególnym okresie?
Kiedy pies może zajść w ciążę?
Po pierwsze, należy zdawać sobie sprawę, że ciąża u psa może pojawić się dopiero wtedy, kiedy zwierzę osiąga swoją dojrzałość płciową. O tym, kiedy ten moment następuje, decydują uwarunkowania związane z rasą psa. Najszybciej zdolność do rozrodu osiągają psy małe: yorki, kundelki o niewielkich rozmiarach oraz jamniki (w drugiej połowie pierwszego roku życia). Większe psy mają cieczkę o około rok później niż małe. Pieski, które są już gotowe do wydania potomstwa na świat, mają okresy cieczki. Jednak pierwsza cieczka nie oznacza, że pies jest zdolny do utrzymania ciąży oraz do przejścia w bezpieczny sposób przez poród. Taka dojrzałość przychodzi po drugiej lub trzeciej cieczce.
Ciąża u psa trwa około 2 miesiące. Zdarza się, że w początkowych etapach, nie daje żadnych objawów, a właściciele psów orientują się w sprawie dopiero wtedy, gdy na brzuchu psa widoczne jest wyraźne uwypuklenie.
Jak rozpoznać ciążę u psa?
W celu sprawdzenia, czy pies jest w ciąży, należy poddać obserwacji dół brzucha oraz sutki suczki. Wyraźnie powiększone sutki oraz zmieniony obwód brzucha w jego dolnej części mogą wskazywać na ciążę. Aby mieć stuprocentowe potwierdzenie należy udać się do weterynarza na badanie USG. Suczki szczenne instynktownie wykonują też pewne czynności: np. gromadzą zabawki w kojcu, tworzą go bardziej ciepłym. Zachowania tego typu są uwarunkowane działaniem hormonów i pojawiają się, gdy jest już blisko do rozwiązania. Jeśli zauważymy, że suczka przygotowuje legowisko, przenieśmy ją w spokojne, ciepłe i suche miejsce. W tym okresie małe szczenięta znajdujące się w łonie matki są na tyle rozwinięte, że mają sierść i wykształcone kończyny.
Jak karmić psa w czasie ciąży?
Suka powinna mieć zapewnione odpowiednie karmienie w okresie ciąży. Zwierzęta niedożywione, z wyraźnymi niedoborami mogą rodzić szczenięta o niskiej masie urodzeniowej, osłabione. Nieprawidłowa dieta psa nie sprzyja płodności i może doprowadzić do problemów z zajściem w ciążę lub powoduje, że rodzi się mniej szczeniąt niż mogłoby. Z tego powodu konieczne jest podawanie suce odpowiednio zbilansowanych posiłków. Pomocne mogą być też suplementy i witaminy dla psa.
Suplementy i witaminy dla suczki w ciąży
Szczególnie istotne jest, aby suka miała zmienioną karmę na dwa tygodnie przed planowanym rozwiązaniem. Posiłki powinny mieć zwiększoną kaloryczność. W ostatnim tygodniu ciąży zmniejsza się długość przełyku suki, dlatego też posiłki powinniśmy wówczas podawać w krótszych odstępach, a objętość miski powinna być zmniejszona. W ostatnim okresie pomocne będą naturalne przysmaki dla psa, które znajdziemy w sklepach z akcesoriami dla zwierząt. Są to lekkostrawne i odżywcze pokarmy, które pomogą pieskowi uzyskać odpowiednią mleczność po narodzinach szczeniąt i poprawą mu samopoczucie oraz ogólną kondycję.
W sprzedaży dostępne są także naturalne preparaty wspomagające płodność psów reproduktorów.