Strona główna » Blog » Jak oduczyć psa siusiania w domu?
Kontakt
  • NIP: 7891793996

  • E-mail:sklep@weterynaryjny.pl
  • Telefon600-829-424
  • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 16.00, w soboty 10.00 - 14.00
ScanVet
alt
alt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Jak oduczyć psa siusiania w domu?

alt

Prawdopodobnie każdy właściciel psa przynajmniej kilkukrotnie spotkał się z sytuacją, kiedy konieczne było posprzątanie po swoim pupilu, który załatwił swoje potrzeby fizjologiczne tam, gdzie zdecydowanie nie powinien - czyli wewnątrz mieszkania. Ponieważ dywan lub podłoga na pewno nie należą do miejsc, które zwierzę powinno kojarzyć z tymi czynnościami, koniecznością staje się oduczenie psa takich zachowań. Jak to zrobić?
 

Przyczyny popuszczania moczu

 

Warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie o powody - to od nich zależy dalsze postępowanie. Bardzo częstą przyczyną są zaburzenia behawioralne. Dotyczy to szczególnie osobników w wieku szczenięcym, które popuszczają mocz np. wskutek nadmiernej ekscytacji, podniecenia czy stresu, a także w związku z brakiem wyrobionych nawyków w zakresie załatwiania potrzeb fizjologicznych. U psów dorosłych, problem często wiąże się ze znaczeniem terenu - zwykle w przypadku samców. Niezależnie od płci i wieku, popuszczanie moczu może mieć też związek z traumatycznymi doświadczeniami - wtedy wskazana jest wizyta u psiego behawiorysty, który podpowie jak skutecznie obniżyć poziom lęku. Drugim powodem mogą być zaburzenia fizjologiczne - np. słabo wykształcone mięśnie zwieraczy u szczeniąt, przerost prostaty u dorosłych samców i powikłania po sterylizacji u samic.
 

Jak oduczyć psa sikania w domu?

 

Szczególnie istotne w przypadku szczeniąt jest niezwłoczne wyrobienie prawidłowych nawyków - od momentu ostatnich szczepień należy jak najczęściej wychodzić z psem na spacer, aby oddawanie moczu było bezpośrednio skojarzone z przebywaniem poza domem. Konieczność częstych spacerów ma również związek z szybko zachodzącymi u szczeniaków procesami trawiennymi - zwłaszcza w przypadku ras o małych gabarytach. Po załatwieniu potrzeb fizjologicznych na zewnątrz warto utrwalić tą pożądaną sytuację nagradzając psa smakołykiem. Nagradzać warto również za sygnały, które pies daje chcąc się załatwić - np. podchodzenie do drzwi - tego typu zachowania są dobrym prognostykiem i wskazują na to, że Twój pupil coraz lepiej rozumie, że mieszkanie nie jest właściwym miejscem do siusiania.

Jeżeli problem związany jest ze znaczeniem terenu, bardzo ważnym wsparciem będą areozole i spraye, które pomogą pozbyć się zapachu moczu. Jest to istotne, ponieważ pies siusia w domu jeszcze chętniej, jeśli czuje zapach swojego moczu.

O działaniach, jakie należy podjąć wiele mówią okoliczności - warto zaobserwować czy pies siusia w domu będąc sam, czy przy właścicielu, czy jest to w jakiś sposób powiązane z obecnością innych czynników - np. dźwięków, a także jak pies zachowuje się przed i po oddaniu moczu.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu