Strona główna » Blog » Najpopularniejsze rasy psa
Kontakt
  • NIP: 7891793996

  • E-mail:sklep@weterynaryjny.pl
  • Telefon600-829-424
  • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 16.00, w soboty 10.00 - 14.00
ScanVet
alt
alt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Najpopularniejsze rasy psa

alt
Jakie są współcześnie najpopularniejsze rasy psów? Do szczególnie lubianych należą Border Collie, które odznaczają się charakterystyczną, czarno-białą sierścią, dużą inteligencją i przywiązaniem do swoich opiekunów. To jednak psy, które wymagają specjalnego podejścia i dużo energii od opiekuna. Jako osobniki rasy psa pasterskiego potrzebują bowiem bardzo dużo zajęć pozwalających wyładować im energię. Jakie są właściwości tej rasy psa i jak powinno się do nich podchodzić?
 

Border Collie - charakterystyka rasy

 

Rasa Border Collie za swoich przodków ma typowe psy pasterskie, wykorzystywane do pracy w hrabstwach na pograniczu Anglii i Szkocji, zgodnie z ich nazwą oznaczającą granicę. W XIX wieku psy tej rasy nazywano jeszcze working sheepdog ze względu na pracę, jaką wykonywały, czyli pilnowanie i zaganianie stad owiec. To również z tego względu owczarki Border Collie mają specyficzną budowę: mocno atletyczne, muskularne ciało, o niezwykłej szybkości i zwinności. Najczęściej spotykanym ich umaszczeniem jest sierść czarno-biała, choć spotykane są również osobniki czarno-białe i podpalane lub niebieskie marmurkowe.
 

Potrzeby Border Collie

 

Psy tej rasy zdobyły popularność szczególnie w ostatnich latach, ze względu na swoją inteligencję i uroczy wygląd. Warto jednak mieć na względzie fakt, że jak na psy pasterskie przystało, wymagają one bardzo dużo ruchu i zadań pozwalających na wykazanie się swoją aktywnością. Border Collie bardzo chętnie się uczą, ale tradycyjne, dłuższe kursy szkoleniowe mogą je szybko znudzić. Dużo lepszą aktywnością będą więc dla nich krótkie, ok. 20-minutowe i urozmaicone lekcje odbywające się w ciągu dnia. Nie jest to zdecydowanie pies kanapowy, który będzie wymagał jedynie krótkich spacerów. Doskonale sprawdza się natomiast przy takich aktywnościach, jak coraz popularniejsze w ostatnich latach sporty agility, flyball, frisbee, obedience lub taniec z psem. Niewybiegane i zamknięte na niewielkiej przestrzeni psy tej rasy będą po prostu nieszczęśliwe, a ich frustracja może powodować ataki niszczenia sprzętów domowych czy agresji.
 

Specjalne wymagania mają również psy tej rasy pod względem podawanych im posiłków. Muszą oen zawierać odpowiednio dużo mięsa, dostarczającego im niezbędnego białka. Polecane składniki ich diety to także oleje czy kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się np. w rybach. Aby zachować piękny wygląd sierści Border Collie i zdrowe zęby, należy dostarczać im również odpowiedniej ilości witamin, minerałów oraz aminokwasów.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu