Strona główna » Blog » Objawy wścieklizny u kota
Kontakt
  • NIP: 7891793996

  • E-mail:sklep@weterynaryjny.pl
  • Telefon600-829-424
  • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 16.00, w soboty 10.00 - 14.00
ScanVet
alt
alt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Objawy wścieklizny u kota

alt

Właściciele kotów z pewnością wiedzą, że również naszych czworonożnych przyjaciół mogą dopaść choroby. Jedną z najpoważniejszych jest wścieklizna, przed którą można jednak w prosty sposób się uchronić. Warto zadbać o swojego pupila, zwłaszcza, że ta infekcja może być szkodliwa nie tylko dla naszego zwierzęcia, lecz również dla domowników. Objawy wścieklizny u kota mogą przebiegać dużo gwałtowniej niż u psów, ponadto choroba zawsze kończy się śmiercią zwierzęcia. Sprawdźmy czym objawia się ta choroba.
 

Czym jest wścieklizna?

To ostra wirusowa choroba atakująca zwierzęta stałocieplne jak i niekiedy ludzi. Powoduje ona zmiany zapalne w mózgu, które są nieodwracalne. Choroba może mieć drastyczny przebieg, w przypadku zwierząt jest bardzo niebezpieczna, bo powoduje całkowitą śmiertelność. Choć tego typu choroba obecnie występuje rzadki, w niektórych miejscach wciąż pojawiają się nowe ogniska infekcji rozwijające się u dzikich zwierząt.
 

Objawy wścieklizny u kota

Do zakażenia chorobą dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę. Warto również wspomnieć, że okres wylęgania się choroby może być stosunkowo długi i wynosić 1-3 miesięcy a nawet rok. Wirus może stopniowo lub gwałtownie rozmnażać się w tkankach mięśniowych, następnie w obrębie ciała kota podąża do rdzenia kręgowego i mózgu.
 

W zależności od postaci choroby, jej symptomy mogą być bardzo zróżnicowane. Wyróżnia się dwie postaci choroby: szałową oraz porażenia.
 

Postać szałowa atakuje do 90 procent zwierząt. Podczas przebiegu infekcji zwierzęta ulegają zmianie zachowań. Płochliwe i potulne koty bardziej lgną do ludzi, z kolei bardziej ufne zwierzęta stają się wycofane i lękliwe. W kolejnym stadium chore zwierzęta stają się agresywne w stosunku do innych zwierząt ludzi, mogą również połykać niejadalne przedmioty. Ten etap trwał zwykle 1-7 dni. Ostatnie stadium schorzeń to etap porażeń, podczas którego zwierzę zapada w stan śpiączki, porażenia kończyn, mogą pojawić się również drgawki czy opadanie żuchwy.

Jak przeciwdziałać wściekliźnie u kota?

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią dietę. Dopasowana do wieku i stylu życia pupila karma a także dodatkowe suplementy i witaminy dla kota pozwolą utrzymać jego odporność w odpowiedniej kondycji. W przypadku możliwości kontaktu z dzikimi zwierzętami przez kota, warto regularnie szczepić zwierzaka przeciw wściekliźnie. Takie działania pozwalają niemal całkowicie zniwelować ryzyko wystąpienia choroby. Warto również dbać o higienę kuwety oraz miejsca do spania kota, co pozwala usunąć potencjalne źródła chorób.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu