Strona główna » Blog » Żywienie kota - ile powinien jeść kot
Kontakt
  • NIP: 7891793996

  • E-mail:sklep@weterynaryjny.pl
  • Telefon600-829-424
  • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 16.00, w soboty 10.00 - 14.00
ScanVet
alt
alt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Żywienie kota - ile powinien jeść kot

Właściciele kotów miewają w sprawach żywienia swoich pupili różnego rodzaju wątpliwości. Dobranie odpowiedniej diety nie jest łatwym zadaniem, niezwykle ważne jest wzięcie pod uwagę wielu kwestii - między innymi wieku zwierzęcia, ewentualnych specyficznych schorzeń, wagi czy posiadanych alergii. Jest to jednak niezbędne i kluczowe dla zdrowia kota, warto więc zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi tych kwestii.
 

Czym charakteryzuje się wysokiej jakości karma?

 

Karmy dla kotów powinny zawierać przede wszystkim wysoką ilość białka, najlepiej pochodzenia zwierzęcego (na przykład kurczak, kaczka). Zapotrzebowanie na ten składnik u dorosłych osobników wynosi około 5 gram na każdy kilogram masy ciała. Należy zwracać uwagę na to, by karma dostarczała odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych (nasyconych i nienasyconych), zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego), oraz mikro i makroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
 

Ile powinien ważyć kot?

 

Nieodłącznym elementem kwestii żywieniowych jest określenie odpowiedniej wagi zwierzęcia. Oczywiście, zależy ona od wieku, płci, budowy i rasy. Koty, szczególnie niewychodzące oraz te które przeszły zabieg sterylizacji lub kastracji mają dużą skłonność do posiadania zbędnych kilogramów. Szacuje się, że najpopularniejszy kot europejski (tzw. dachowiec) waży zwykle pomiędzy 4-5 kilogramów. Zazwyczaj powyżej 5 kg możemy mówić o występowaniu nadwagi. W takiej sytuacji należy dostarczać swojemu pupilowi karmy specjalnie dostosowanej do żywienia zwierząt mających problemy utrzymaniem odpowiedniej masy ciała.
 

Jak karmić ciepiącego na przewlekłe choroby?

 

Specyficznym zagadnieniem jest karmienie zwierząt cierpiących na różnego rodzaju jednostki chorobowe - np. dość powszechna niewydolność nerek, otyłość, schorzenia wątroby i serca. Karmy lecznicze dla kotów są optymalnym wyborem w takich sytuacjach, ponieważ ich skład jest szczególnie dostosowany do konkretnych chorób - np. zwierzęta z zaburzeniami serca i nerek potrzebują stosunkowo niskobiałkowej (w przeciwieństwie do standardowych karm) diety o małej zawartości sodu i fosforu, za to ze zwiększoną ilością tauryny czy kwasów Omega 3, tak by skutecznie wspomagać czynności chorych narządów. Każda choroba wiąże się ze specyficznymi wymaganiami żywieniowymi, dlatego stan zdrowia jest elementem na który należy dokładnie zwracać uwagę podczas dobierania diety dla kota.
 

Czym jest karma bytowa?

 

Karma bytowa dla kota to najbardziej standardowa forma pokarmu dla zwierząt które nie wymagają specjalnej diety związanej z przewlekłymi chorobami. Oczywiście ten rodzaj karm również jest zróżnicowany pod kątem wieku, trybu życia lub potencjalnych alergii. Jesteśmy dystrybutorem karmy bytowej dla kotów Calibra w formie mokrej i suchej. Gwarantujemy jej wysoką jakość i dobry skład - karma nie posiada konserwantów, barwników ani składników modyfikowanych genetycznie.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu