Brak produktów w koszyku.
Sklep

Spis treści:

11.01.2024
Czas czytania: 5 min.

Border collie — poznaj rasę

Rasa Border Collie

Planując powiększenie grona domowników o wesołego czworonoga, warto przeprowadzić szczegółową analizę cech typowych dla danej rasy, którą się rozważa. Świadomość obowiązków i konsekwencji, które pociąga za sobą przygarnięcie psa, jest podstawą podjęcia dojrzałej decyzji w tej kwestii. Rzeczą oczywistą jest to, że pewne rasy wymagają specyficznego podejścia i pielęgnowania, co dla niektórych osób może akurat stanowić dużą trudność, chociażby przez wzgląd na warunki mieszkaniowe i finansowe. W tym artykule przedstawimy rasę psów border collie. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o ich usposobieniu, umaszczeniu, pochodzeniu i najczęstszych dolegliwościach, zapraszamy do lektury.

Border collie — charakter

O tym, jak żywiołowy charakter mają border collie, można się przekonać już w pierwszym kontakcie z psem tej rasy. Energiczne i rozrywkowe usposobienie łączy się u nich z niezwykle wysoką inteligencją. Jeśli marzysz o posiadaniu uroczego łaciatego pieska, musisz się liczyć z tym, że podstawą zadbania o jego zdrowie psychiczne będzie zapewnienie codziennej sporej dawki ruchu, ale także zabaw, podczas których będzie się musiał popisać użyciem swoich niezwykle dobrze rozwiniętych zmysłów. Zdecydowanie nie jest to przedstawiciel psa — kanapowca. Za to ambitny właściciel będzie zachwycony tym, jak szybko pupil opanuje wiele sztuczek i umiejętności. Takiego aktywnego opiekuna, pies border collie pokocha bez pamięci i na zawsze.
Zaniedbanie regularnej dawki ruchu i łamigłówek umysłowych może skutkować rozrabianiem, a nawet dewastowaniem np. mebli. Piesek tej rasy będzie bardzo nieszczęśliwy, nie mogąc wyładować swojej energii podczas zabawy z najbliższym człowiekiem.

Border Collie charakter

Wady i zalety rasy

Trudno rozpatrywać cechy psa w kategoriach zalet i wad, ponieważ byłoby to niezwykle subiektywne i często prawdopodobnie niesprawiedliwe. Z łatwością można jednak zauważyć, że pod pewnymi względami są to psy wymagające. O tym, jak ważne jest dobre zgranie charakterologiczne, wiadomo już z poprzedniego akapitu. Jest jednak sprawa z zupełnie innej kategorii, która również wymaga systematycznego wkładu pracy i prawidłowej pielęgnacji. Mowa o sierści!

Zalety Border Collie
Rudy Border Collie

Border collie — umaszczenie

Psy border collie mają ciekawe umaszczenie. Są zgrabnymi, średniej wielkości czworonogami o gładkiej półdługiej sierści z podszerstkiem. To właśnie ona wymaga od właściciela relatywnie dużego zaangażowania, ponieważ konieczne jest regularne jej wyczesywanie (minimum 2 razy w tygodniu) oraz pilnowanie, aby nie doszło do powstania kołtunów. Jeśli chodzi o kolor, to występują w nawet kilkunastu różnych wariantach. Charakterystyczną cechą są białe łatki w okolicach oczu, łapek i tułowia.

Energia i chęć dominacji

Nie ulega wątpliwości, że zadbany i zaopiekowany pies będzie wspaniałym i oddanym towarzyszem. Może (a nawet powinien) się też przyczynić do zwiększenia aktywności fizycznej swojego pana lub pani. Niestety pewną trudność może sprawić socjalizacja szczeniaka border collie. Ich nadpobudliwość może powodować konflikty i niepożądane reakcje z drugiej strony.
Po stronie właściciela spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe ułożenie psiaka, tak żeby w przyszłości mógł się spokojnie bawić z innymi psami. Psy tej rasy bywają również niezbyt delikatne w stosunku do małych dzieci. Choć nie są w żadnym stopniu agresywne, to chęć zaganiania małych osóbek może się przyczynić do nie najbezpieczniejszych sytuacji, dlatego pod żadnym pozorem nie należy zostawiać z psem małego dziecka sam na sam. Ta zasada powinna dotyczyć wszystkich psów. Bez względu na rasę, pełną odpowiedzialność za ochronę zarówno zwierzęcia przed dzieckiem, jak i dziecka przed zwierzęciem ponosi dorosły opiekun. Warto zadbać o warunki, w których dobrze ułożony pies będzie mógł być w stu procentach sobą.

Zdrowie

Większość psów rasowych posiada schorzenia, które często występują u ich przedstawicieli. Border collie to stosunkowo zdrowa rasa, ale właściciele powinni być świadomi możliwości wystąpienia pewnych dolegliwości.
Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych u psów tej rasy jest dysplazja stawów biodrowych. Jest to schorzenie dziedziczne, które powoduje rozluźnienie i niestabilność stawu biodrowego, co może prowadzić do bólu i trudności w poruszaniu się. Ważne jest, aby zabierać pupila na regularne badania rentgenowskie bioder, a jeszcze przed zakupem zwracać szczególną uwagę na opinie i certyfikaty, jakie posiada dana hodowla border collie.
Innym powszechnym problemem zdrowotnym u tej rasy są choroby oczu, takie jak zaćma i dysplazja siatkówki. Dlatego regularne badania oczu są niezbędne, aby wykryć te schorzenia we wczesnym stadium i rozpocząć odpowiednie leczenie. Właściciele powinni również pamiętać o regularnym czyszczeniu oczu swojego psa, aby zapobiec potencjalnym infekcjom.
Border collie może również być podatny na alergie i problemy skórne. Jako właściciel powinieneś zwracać uwagę na wszelkie zmiany na skórze swojego psa, takie jak łuszczenie, świąd, zaczerwienienie i nadmierne wypadanie sierści. W takich przypadkach warto skonsultować się z weterynarzem, aby ustalić przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Problemem, który ostatnio coraz częściej dotyka psy border collie, jest padaczka. Jej wykrycie na etapie genetycznym nie jest możliwe, dlatego naukowcy nie znaleźli jeszcze przyczyny, z powodu której rośnie jej częstotliwość występowania. Jest to jednak niepokojący trend, który trzeba brać pod uwagę.

Wysyłka

Gwarantujemy, że Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 48 godzin od złożenia. Wybierz spośród wielu opcji dostawy, takich jak paczkomat, czy kurier.

Bezpieczne zakupy

Wybieraj spośród wielu opcji płatności, takich jak karta, przelew, czy płatność przy odbiorze. Bezpieczeństwo transakcji gwarantują Przelewy24

Obsługa

Przyjazna obsługa to nasza specjalność! Chętnie rozmawiamy, słuchamy i doradzamy, aby Twoje zakupy były jeszcze przyjemniejsze.