Buldog francuski może kojarzyć się z wielkimi psami, ale prawda jest taka, że mowa o rasie małych, lecz muskularnych czworonogów. Buldogi francuskie zaliczają się do najpopularniejszych małych ras psów. Psy te świetnie czują się w centrum miasta, jak i na wsi. Zastanawiasz się, ile kosztuje buldog francuski lub ile żyje ta rasa? Wyjaśniamy w poniższym wpisie. Zachęcamy do lektury!
Buldog francuski – historia
By dowiedzieć się więcej o tej rasie, trzeba nawiązać do Francji, gdzie krzyżowano buldogi z innymi rasami. Francuscy hodowcy psów chcieli stworzyć czworonoga, który byłby mniejszy niż poprzednik i miał inną, bardziej normalną żuchwę. Celem były też uszy pionowe lub “różowate”. Kynolodzy twierdzą, że buldog francuski to konsekwencje zmieszania bulldoga z mopsem, terierem bądź z psem do tępienia gryzoni i małymi dogowatymi.
Co ciekawe, buldogi długo walczyły o to, aby zostać oficjalnie uznane. O nowej, odrębnej rasie mówi się od 1898 roku. Był to czas, kiedy CTK ogłosiło pojawienie się nowej rasy. Na początku można było usłyszeć, że mały buldog francuski jest psem plebejskim. Krótko mówiąc, rasa ta cieszyła się zainteresowaniem wśród zwykłych mieszkańców Paryża.
Buldog francuski – charakter
Buldog francuski ma absolutnie czarujące usposobienie. Jeśli chodzi o charakter tej rasy, czworonogi są inteligentne, zabawne i świetnie sprawdzają się jako zwierzęta domowe. Z drugiej strony dobrze byłoby, aby przed przyjęciem psa doszło do zapoznania się z czworonogiem. Warto wiedzieć o jego usposobieniu jak najwięcej.
Mowa o rasie, która kojarzy się z kochającymi i zarazem lojalnymi psami. Dobrze również zdawać sobie sprawę z tego, że buldogi wielokrotnie opisywane są jako psiaki zaborcze. Trzeba też mieć świadomość, że mowa o zwierzętach, które lubią przebywać w pobliżu ludzi. Zauważalne jest też to, że psiaki te często szukają uwagi i uwielbiają przytulać się do swoich opiekunów. Rasa uznawana jest za średnio energiczną. Widać u niej zamiłowanie do tego, aby większość dnia spędzić na domowej kanapie.
Wypada również podkreślić, że nie ma przypadku w tym, że niekiedy słyszy się o zwierzętach zaborczych. Taki charakter buldoga francuskiego może objawiać się w stosunku do opiekunów, zabawek czy jedzenia. W ogóle mowa o cesze, która jest wspólna dla wszystkich małych ras psów. Buldożki mogą być terytorialne i chętne do ochrony swoich rzeczy. Tym samym możliwe są problemy z zachowaniem, chyba że sytuacja zostanie w miarę szybko opanowana.
Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, z pewnością chcesz wiedzieć, ile kosztuje buldog francuski. Cena za czworonoga waha się w przedziale od 3000 do 6000 tys. zł. Jaka jest natomiast waga tych psów? Buldog francuski osiąga między 9 a 14 kg.
Zdrowie
Jeśli chodzi o choroby, jakie może mieć buldog francuski, to przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że mowa o jednej z bardziej problematycznych ras. Naturalnie ma to swoje przełożenie na częstą obecność buldogów francuskich w gabinetach weterynaryjnych. O szczegółach można opowiadać i opowiadać – sezonowe infekcje, alergie, ortopedyczne schorzenia czy kłopoty z oczami – to wszystko jest możliwe. Warto również zapamiętać, że szczeniaki rasy buldog francuski wliczają się do tzw. ras brachycefalicznych. A zatem kiedy słyszy się, że pies oddycha inaczej czy po prostu szybko się męczy, konieczna jest błyskawiczna reakcja – czyli wizyta u lekarza weterynarii. Trzeba też uczciwie powiedzieć, że możliwe są naprawdę różne sytuacje. W grę wchodzi np. problem z chodzeniem podczas upałów (dlatego ważne jest, aby pamiętać o unikaniu spacerów w pełnym słońcu). Ile żyje buldog francuski? Średnia długość życia psa tej rasy wynosi 10-13 lat. Warto pamiętać, że w kwestii zdrowia zwierzęcia znaczenie ma dobra hodowla, z jakiej pochodzi buldog francuski.
Wady i zalety rasy
Jeżeli cały czas masz wątpliwości, czy wybrać czworonoga tej rasy, dobrze jest przyjrzeć się zaletom i wadom posiadania buldoga francuskiego. Nigdy nie jest tak, że są wyłącznie zalety. Niemniej jednak zacznijmy od tego, co trzeba zakwalifikować do plusów.
Atuty posiadania buldoga francuskiego przedstawiają się następująco:
– buldogi szybko się uczą i są bardzo inteligentne,
– buldogi możemy zaliczyć do grona przylep – idą za człowiekiem absolutnie wszędzie; psy bardzo rodzinne,
– niewielki rozmiar – mieszkanie w bloku jest jak najbardziej możliwe,
radosne i zarazem aktywne psy,
– buldogi spokojnie reagują na nieobecność właściciela.
Jak widać, zalet jest naprawdę sporo. Niemniej jednak są też minusy i o nich również wypada pamiętać.
Jakie są wady posiadania buldoga francuskiego? Należy do nich zaliczyć:
– niespokojne spacery i nie chodzi w tym momencie o zachowanie pieska – mowa o rasie, która może wzbudzać duże zainteresowanie,
– buldogi to uparte psiaki i tym samym potrafią wymuszać pewne zachowania,
– życie z buldogiem francuskim wymaga ogromu silnej woli,
– ostrożność – na buldogi francuskie trzeba niezwykle uważać (choć w zasadzie to samo można powiedzieć pewnie o każdej rasie psów),
– dla niektórych wadą może być też to, że z reguły buldog francuski to mały pies.
Minusów też jest sporo, ale warto pamiętać, że najważniejsze jest to, aby minusy nie przysłaniały plusów. Poza tym zdarzają się naprawdę różne sytuacje, czego przykładem są choćby wspomniane spacery. Nikt nie mówi, że podczas każdego spaceru buldog będzie wzbudzał zainteresowanie przechodniów.
Ciekawostki o buldogach francuskich
Jak to często bywa, znajdą się też ciekawostki. Co można powiedzieć na temat buldogów francuskich?
1. Wspomniana ras wbrew pozorom nie pochodzi z Francji. Mamy do czynienia z potomkami buldogów brytyjskich. Buldogi te pierwotnie były hodowane jako przynęty na byka.
2. Uszy buldogów francuskich mogą kojarzyć się z “uszami nietoperza”, ale nie zawsze tak było. Na początku można było mówić o uszach w kształcie róży.
3. Psy tej rasy wzbudzały duże zainteresowanie już ponad 100 lat temu. Po wojnie secesyjnej rasa ta szczególnie cieszyła się zainteresowaniem wśród bogatych pań.
4. Buldogi nie potrafią pływać.
5. Niektóre francuskie linie lotnicze zdecydowały się zakazać lotów buldogom francuskim i innym rasom brachycefalicznym.
6. Pies tej rasy znalazł się wśród ofiar na pokładzie Titanica.