Brak produktów w koszyku.
Sklep

Spis treści:

06.02.2024
Czas czytania: 5 min.

Co jedzą króliki: dieta królików

Zdrowy, dorosły królik ma przyjemną wegetariańską dietę. Podstawą jest siano i woda oraz zioła. Jednak zanim wdrożymy pełną dietę naszemu przyjacielowi, warto przeczytać, co może jeść królik, a co może mu zaszkodzić? Które pokarmy traktuje jako wyjątkowe przysmaki? Zapraszamy do lektury!

Dieta dla królika zdrowego różni się od diety królika chorego

Zanim przejdziemy do określenia, jaka powinna być dieta królika, koniecznie powinniśmy zauważyć, że zalecenia te dotyczą zdrowego i dobrze rozwijającego się osobnika. Dieta królika może zmienić się w zależności od schorzeń, na które cierpi. Jeśli zauważymy, że coś ze zdrowiem naszego pupila jest nie tak, należy udać się do weterynarza, który zaordynuje być może zwierzakowi specjalistyczny jadłospis i dodatkowe witaminy dla królików.

Siano jako podstawa diety królika

Po pierwsze, trzymając królika w domu, powinniśmy zawsze być wyposażeni w sianko. To właśnie siano, obok wody, jest podstawą króliczej diety. Jest ono doskonałym źródłem włókna pokarmowego, od którego zależy optymalne trawienie. Nie każde siano jednak nadaje się dla królika. Ważne jest, aby przechowywać je w suchym miejscu, aby nie zaczęło pleśnieć, a także by nie zawierało dużo pyłu, może to bowiem być przyczyną problemów z układem oddechowym uszaka.

W mieście znajdziemy sianko tylko w sklepach zoologicznych. Zdecydowanie prościej jest na wsi, gdzie w zasadzie w bezpośredniej okolicy domu znajdziemy wszystko to, co składa się na najlepszą dietę dla królika – gałązki, pędy roślin, zioła i trawę.

Jaka woda dla królika?

Królikowi najlepiej podać wodę z kranu lub po prostu przegotowaną i ostudzoną. Nie trzeba podawać wody mineralnej z butelki, a już tym bardziej – smakowej. Bardzo ważne jest, aby wody zawsze było pod dostatkiem oraz aby znajdowała się ona w miseczkach, które ciężko przewrócić, np. ceramicznych.

Zioła w króliczej diecie

Zioła znajdują się częściowo w sianie, jednak warto kupować regularnie królikowi również specjalne ziołowe mieszanki. W ziołach zawarte są witaminy dla królika oraz makroelementy. Co je królik, jeśli chodzi o zioła? Na rynku dostępny jest bogaty wybór mieszanek tzw. podstawowych i specjalnych. Najczęściej podawane są babka lancetowata, mniszek lekarski, jeżówka, pokrzywa, lucerna, cykoria, mięta, pięciornik, liść maliny, krwawnik, ale także kwiaty jak fiołek trójbarwny, płatki słonecznika lub nagietek. Króliki uwielbiają także świeżą natkę pietruszki i koperek, a także korzenie: mniszka, cykorii, topinamburu czy skorzonery. Chętnie obgryzają gałązki drzew owocowych, brzozy, lipy, czy wierzby. Dzięki nim w naturalny sposób ścierają zęby. Nie wzgardzą warzywami, takimi jak marchewka, pietruszka, pasternak, seler czy burak. Warzywa są cennym źródłem witamin, substancji odżywczych i wody. Ważne jest jednak, aby wprowadzać je do diety królika powoli i w niewielkiej ilości pamiętając o tym, że stanowią dodatek w jadłospisie.

A co z owocami?

Ze względu na zawarty w nich cukier należy je podawać okazjonalnie jako wyjątkową przekąskę. Zbyt duża ich ilość w diecie może skutkować problemami trawiennymi i otyłością. Należy pamiętać także o usunięciu pestek, gdyż niektóre z nich mogą być trujące dla królika. Zwykle króliki uwielbiają jabłka, gruszki, borówki, maliny, banany, kiwi, morele, winogrona i wiele innych. Można je podawać świeże, ususzone lub liofilizowane.

Uzupełnienie diety: dobrej jakości granulat dla królika

Przy wyborze granulatu przede wszystkim należy uważnie przeczytać skład i wystrzegać się tych, które są pełne kolorowych chrupek, a ich głównym składnikiem są zboża. Dobra karma dla królika to przede wszystkim mieszanka ziół oraz dodatków, np. nasion takich jak ostropest plamisty czy siemię lniane oraz warzyw. Najważniejszą zasadą, którą powinien kierować się opiekun królika jest porównanie procentowej zawartości włókna do białka. Włókna powinno być zawsze więcej od białka! Ogólny skład karmy powinien mieścić się w poniższych ramach procentowych: włókno 18%, białko 12-14%, tłuszcze maksymalnie 3%.

Czego nie może jeść królik

Królikom nie podajemy warzyw cebulowatych: cebuli, czosnku, szczypiorku i pora. Wykluczone z diety są m. in. ludzkie słodycze, słone przekąski, chleb, kapusta, ziemniaki, sałata masłowa i lodowa oraz rośliny strączkowe. Zrywając zioła i trawę należy zwrócić uwagę, czy łąka nie znajduje się zbyt blisko ulicy, nie jest regularnie zanieczyszczana przez spacerujące psy lub nawozy rolnicze.

Trujące dla królików są też niektóre rośliny doniczkowe.

Wysyłka

Gwarantujemy, że Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 48 godzin od złożenia. Wybierz spośród wielu opcji dostawy, takich jak paczkomat, czy kurier.

Bezpieczne zakupy

Wybieraj spośród wielu opcji płatności, takich jak karta, przelew, czy płatność przy odbiorze. Bezpieczeństwo transakcji gwarantują Przelewy24

Obsługa

Przyjazna obsługa to nasza specjalność! Chętnie rozmawiamy, słuchamy i doradzamy, aby Twoje zakupy były jeszcze przyjemniejsze.