Brak produktów w koszyku.
Sklep

Spis treści:

12.06.2024
Czas czytania: 7 min.

Co zrobić gdy pies ucieka przez ogrodzenie?

pies biegnie

Dla wielu właścicieli psów ucieczki zwierząt mogą stanowić źródło frustracji. Poza posesją pies może zrobić sobie krzywdę. Duży ruch uliczny i drapieżniki są sporym zagrożeniem dla udomowionych psiaków. Aby skutecznie poradzić sobie z tym uciążliwym problemem, trzeba przede wszystkim zidentyfikować jego przyczyny. Zrozumienie zjawiska pozwala podjąć skuteczne działania zapobiegawcze. Czasami wystarczy naprawienie zepsutego ogrodzenia, w innych sytuacjach trzeba jednak zastosować trening behawioralny, który skłoni psa do zmiany zachowań. Zapoznaj się z potencjalnymi rozwiązaniami, aby w razie potrzeby móc zastosować je w praktyce. Chociaż może to wymagać cierpliwości, psa można oduczyć niekontrolowanego opuszczania działki. 

Co zrobić gdy pies ucieka przez ogrodzenie?

Jeśli Twój pies ucieka przez ogrodzenie, możesz zdecydować się na podjęcie różnorodnych działań zapobiegawczych. Na początku warto sprawdzić, w jakim stanie technicznym znajduje się płot. Uszkodzenia i pęknięcia mogą zachęcać zwierzę do eksperymentów. Jeśli pies ucieka pod siatką, trzeba ją przede wszystkim naprawić. W innym wypadku ten problem może się powtarzać. Warto nawiązać kontakt ze specjalistami, którzy zadbają o prawidłowe uszczelnienie ogrodzenia. Czasami sprawdza się ponadto wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń, na przykład ogrodzenia elektrycznego. Nie zawsze jednak grodzenie działki jest najlepszym rozwiązaniem. Warto również zastanowić się nad podjęciem działań, które pomogą zwiększyć atrakcyjność terenu, na którym na co dzień przebywa zwierzę. Jeśli nie wiesz, co zrobić, żeby pies nie uciekał, zadbaj o to, aby zapewnić mu odpowiednią stymulację. Świetnie sprawdzą się na przykład atrakcyjne zabawki, które przyciągną jego uwagę. Zwierzę bez wątpienia polubi spędzanie czasu w obrębie działki i nie będzie poszukiwało przygód poza nią.

Warto ponadto zastanowić się nad wprowadzeniem odpowiedniego treningu. Zwierzę powinno być nagradzanie za zachowania, które są zgodne z wolą właściciela. Dzięki temu szybciej nauczy się zachowań zgodnych z jego oczekiwaniami. Warto wprowadzić komendę „zostań”. Jeśli jednak problem jest naprawdę poważny, można zastanowić się nad stosowaniem smyczy podczas spacerów. Kontrolowanie zwierzaka skutecznie zapobiega ucieczkom, ale na pewno nie czyni go szczęśliwszym. Ciekawym rozwiązaniem może być także skorzystanie z pomocy behawiorysty lub trenera psów. Specjaliści dysponują specjalistyczną wiedzą, która pozwala na okiełznanie temperamentu zwierząt. Profesjonalista jest często w stanie zidentyfikować przyczyny ucieczek. Nie ma więc prostej odpowiedzi na pytanie, co zrobić gdy pies ucieka przez ogrodzenie. W zależności od powodu inne rozwiązania sprawdzą się najlepiej.

Dlaczego pies ucieka?

Wiele osób próbuje się domyślić, dlaczego pies ucieka od właściciela. Zwierzę może opuszczać swoje miejsce zamieszkania z bardzo różnych powodów. Zrozumienie przyczyn zachowania zwierzęcia ułatwia zapobieganie eskapadom poza ogródek. Czasami psy opuszczają działkę, ponieważ mają potrzebę poznania nowych miejsc. Dotyczy to szczególnie pozbawionych stymulacji zwierząt, które na co dzień doświadczają nudy. Pies może ponadto tęsknić za właścicielem, który znajduje się daleko. Przedłużająca się samotność powoduje, że zwierzę zaczyna szukać towarzystwa poza posesją.

Do opuszczenia ogródka może dojść także wtedy, gdy pies jest zestresowany i doświadcza niepokoju. Takie sytuacje zdarzają się na przykład wtedy, gdy emitowane są głośne dźwięki, nie jest to jednak bezwzględnie obowiązującą regułą. Źródłem stresu mogą być bardzo różnorodne bodźce. Wszystko zależy od indywidualnych cech konkretnego osobnika. Warto także pamiętać, że niekastrowane psy mogą próbować uciec z ogrodu w poszukiwaniu partnera płci przeciwnej. Zdarza się to szczególnie w czasie rui. Niektóre psy mogą ponadto nie mieć wystarczającej motywacji, aby pozostać w obrębie ogrodu. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt, które nie zostały nauczone granic. Trzeba pamiętać o tym, że zwierzęta wymagają odpowiedniego wychowania. Zaniedbanie tej kwestii może wiązać się z wystąpieniem problemów w przyszłości. Także nadmiar energii może skłonić psa do ucieczki w celu uwolnienia nagromadzonej energii poprzez bieganie i zabawę na zewnątrz. Jeśli zorientujesz się, dlaczego pies ucieka, zapobieganie takiemu zachowaniu stanie się znacznie łatwiejsze, ponieważ będzie można dopasować odpowiednią do sytuacji metodę działania. Obranie prawidłowej strategii stanowi podstawę sukcesu. 

Na jak długo może uciec pies?

Jeśli zastanawiasz się, na jak długo może uciec pies, musisz pamiętać o tym, że jest to dosyć złożone zagadnienie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Siła motywacji psa do ucieczki może znacząco wpłynąć na czas, jaki zwierzę spędzi poza domem. Zdarza się, że pies podróżuje na dłuższe dystanse. Zależy to jednak od jego siły i osobowości. Duże psy mogą uciec dalej. Znaczenie mają bez wątpienia również umiejętności przetrwania zwierzęcia. Jeśli znajdzie pożywienie, wodę i schronienie, nie wróci zbyt szybko do właściciela. Duży wpływ na czas przebywania psa poza posesją mają oczywiście również warunki atmosferyczne. Ekstremalne temperatury, opady deszczu lub śniegu mogą stanowić dodatkowe wyzwanie dla psa, który uciekł. 

Nie ma jednak powodu do paniki, nawet w sytuacji, gdy zwierzę ucieknie i nie wraca. Odpowiednie reakcje ludzi są najważniejsze. Jeśli szybko się zorientują, że pies zniknął, poszukiwania będą znacznie łatwiejsze i mniej czasochłonne. Efektywne działanie pozwala na szybkie znalezienie zwierzęcia. Uciekający pies może być nie lada utrapieniem dla właściciela, zazwyczaj nie znajduje się jednak zbyt daleko od domu i zlokalizowanie go jest stosunkowo proste. W tego rodzaju sytuacjach należy przede wszystkim zachować spokój i kierować się logiką. Przeważnie po jakimś czasie pies zaczyna odczuwać chęć powrotu do domu, ponieważ kojarzy mu się on z nieograniczonym dostępem do pożywienia.

Jak oduczyć psa uciekania?

Jeśli nie wiesz, jak oduczyć psa uciekania, zastanów się przede wszystkim, dlaczego tak naprawdę zwierzę to robi. Zrozumienie przyczyn postępowania psa umożliwia skuteczne wyeliminowanie niepożądanych zachowań i uniknięcie podobnych zdarzeń w przyszłości. Jeśli ogrodzenie jest uszkodzone, należy zadbać o jego naprawę. To najprostsze działanie, które powinno okazać się skuteczne. Tego rodzaju techniczne problemy są łatwe do rozwiązania. Dzięki usunięciu usterek można w prosty sposób wyeliminować powtarzające się ucieczki. W przypadku jednak gdy zachowanie zwierzęcia wynika z jego stanów emocjonalnych, ograniczenie występowania takich sytuacji może być znacznie trudniejsze i wymagać większego wysiłku. Często również trzeba się wykazać niemałą cierpliwością, aby uzyskać pożądane rezultaty.

Warto zastanowić się nad stosowaniem różnorodnych mechanizmów kontroli, chociaż lepszym rozwiązaniem jest wdrożenie treningu behawioralnego, który pozwoli nauczyć psa pożądanych zachowań. Stosowanie komend oraz nagradzanie zwierzęcia za odpowiednie działanie stanowi najprostszy sposób, aby zapanować nad jego chęcią opuszczenia terenu. Pozytywne wzmocnienia charakteryzują się dużą skutecznością, ponieważ działka zaczyna się psu pozytywnie kojarzyć. Czasami jednak zwierzę może być oporne na tego rodzaju trening. Warto wtedy skorzystać z usług doświadczonego behawiorysty, który będzie umiał zapanować nad odruchami zwierzęcia. Należy również zadbać o to, aby zapewnić psu odpowiednią ilość atrakcji. Dzięki temu zwierzę skupi uwagę na pozytywnych elementach wyposażenia działki i chętniej będzie na niej przebywać. W przypadku, gdy pies łatwo się denerwuje, trzeba zadbać o zwiększenie jego komfortu. Eliminacja stresorów zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanego zachowania zwierząt. Jeśli pies przestanie odczuwać napięcie, nie będzie uciekał z działki. W zależności od sytuacji inne metody sprawdzą się najlepiej, dlatego trzeba wykazać się dużą elastycznością, aby powstrzymać psa przed opuszczaniem terenu.

Wysyłka

Gwarantujemy, że Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 48 godzin od złożenia. Wybierz spośród wielu opcji dostawy, takich jak paczkomat, czy kurier.

Bezpieczne zakupy

Wybieraj spośród wielu opcji płatności, takich jak karta, przelew, czy płatność przy odbiorze. Bezpieczeństwo transakcji gwarantują Przelewy24

Obsługa

Przyjazna obsługa to nasza specjalność! Chętnie rozmawiamy, słuchamy i doradzamy, aby Twoje zakupy były jeszcze przyjemniejsze.