Brak produktów w koszyku.
Sklep

Spis treści:

25.04.2024
Czas czytania: 3 min.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Koty to zwierzęta, które zazwyczaj nie mają problemów z nauczeniem się zachowywania odpowiedniej higieny, dość łatwo pojmują też panujące w domu zasady. Jedną z podstawowych umiejętności, które musi nabyć Twój pupil, jest korzystanie z kuwety. Właściciele, zwłaszcza początkujący, często obawiają się, że będzie to dość skomplikowane. Nic bardziej mylnego! Nauka zazwyczaj idzie bardzo sprawnie i szybko. Oczywiście, zdarzają się również trudności, między innymi związane z zaburzeniami behawioralnymi – są to jednak wyjątki.

Jak nauczyć kota używać kuwety?

Podstawą jest wybór odpowiedniego wyposażenia. Dotyczy to przede wszystkim wymiarów kuwety – powinna pozwalać kotu na swobodne poruszanie się w jej wnętrzu. W sytuacji kiedy jest zbyt mała, kot może czuć się zestresowany i załatwiać się poza nią. To samo dotyczy rodzaju – istnieją kuwety otwarte i zamknięte, jednak na początek bardziej polecane są otwarte, w których koty zazwyczaj czują się swobodniej. Warto również zwrócić uwagę na rozmiar progów – zbyt wysokie mogą utrudniać wejście do środka, szczególnie w przypadku kociąt lub kotów cierpiących na problemy ze stawami.

Istotnym aspektem jest też zastosowanie odpowiedniego żwirku – np. bentonitowego, oraz jego właściwa ilość – warstwa powinna mieć około 5 centymetrów wysokości. Zmiana żwirku może spowodować spadek zainteresowania kuwetą.

Kocięta należy przenosić do kuwety po spaniu i po jedzeniu, a także gdy zauważysz, że zwierzę zaczyna szukać miejsca na toaletę. Pamiętaj, by nie oczekiwać od zwierzęcia czegoś, czego go nie nauczyłeś lub czego sam nie nauczył się podpatrując matkę.

Ponieważ koty są zwierzętami bardzo czystymi, należy regularnie opróżniać zawartość kuwety. Ważne jest także jej odpowiednie ustawienie – optymalnie w miejscu dość odosobnionym, ale jednocześnie stale dostępnym dla kota.

Co robić gdy kot załatwia się w innych miejscach?

Gdy zauważysz, że Twój pupil załatwił się poza kuwetą, staraj się od razu przenieść do niej jego odchody, a także możliwie szybko neutralizować ich zapach z wszelkich innych miejsc – tak, aby nie kojarzył ich z potrzebami fizjologicznymi. Korzystanie z kuwety przez kota skutecznie przyspieszają też nagrody – np. odrobina pieszczot lub smaczna przekąska podana bezpośrednio po załatwieniu się w wyznaczonym miejscu. Jednocześnie absolutnie nie wolno karać za ewentualne pomyłki podczas nauki – podnosi to tylko odczuwany przez kota stres i nie przyczynia się do przyspieszenia całego procesu. Może także spowodować negatywne skojarzenia z kuwetą.

Warto zainwestować w większą liczbę kuwet – na przykład dwie lub trzy. W przypadku posiadania kilku kotów, każdy z nich powinien posiadać osobną kuwetę oraz jedną dodatkową w okolicy. Możesz zaopatrzyć się także w neutralizatory zapachów, szczególnie gdy jesteś szczęśliwym posiadaczem kilku kotów.
 

Sytuacją, która powinna wzbudzić szczególną czujność, jest nagłe zaprzestanie korzystania z kuwety przez kota, który już się tego nauczył. Może to wskazywać na problemy behawioralne lub zaburzenia w działaniu układu trawiennego, dlatego wskazana jest wtedy pilna konsultacja z weterynarzem.

Wysyłka

Gwarantujemy, że Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 48 godzin od złożenia. Wybierz spośród wielu opcji dostawy, takich jak paczkomat, czy kurier.

Bezpieczne zakupy

Wybieraj spośród wielu opcji płatności, takich jak karta, przelew, czy płatność przy odbiorze. Bezpieczeństwo transakcji gwarantują Przelewy24

Obsługa

Przyjazna obsługa to nasza specjalność! Chętnie rozmawiamy, słuchamy i doradzamy, aby Twoje zakupy były jeszcze przyjemniejsze.