Strona główna » Blog » Jak objawia się alergia u kota
Kontakt
  • NIP: 7891793996

  • E-mail:sklep@weterynaryjny.pl
  • Telefon600-829-424
  • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 16.00, w soboty 10.00 - 14.00
ScanVet
alt
alt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Jak objawia się alergia u kota

alt

Alergia u kota to zagadnienie, któremu wciąż nie poświęca się należytej uwagi. Właściciele często mogą nawet nie zauważyć, że ich podopiecznym coś dolega. Nie warto jednak ignorować objawów wskazujących na alergię - nawet jeśli przebiega łagodnie, wpływa samopoczucie kota. Tym bardziej w silniejszych przypadkach, kiedy objawy są dużo bardziej uciążliwe i widoczne, w trosce o zdrowie i dobrostan zwierzęcia, należy zająć się problemem. Warto zatem wiedzieć, jakie sygnały wskazują na to, że Twój kot może być alergikiem oraz jakie są najważniejsze czynniki uczulające.
 

Główne przyczyny.

Podobnie jak w przypadku ludzi lub u innych zwierząt, alergia u kota, to nic innego jak nadmierna reakcja immunologiczna organizmu na bodźce. Te bodźce, to tak zwane alergeny. Mogą nimi być zewnętrzne czynniki środowiska takie jak: pył, kurz, roztocza, rośliny - wówczas taką alergię kwalifikujemy jako kontaktową. Innym rodzajem jest alergia pokarmowa, którą wywołuje nietolerancja poszczególnych składników pożywienia - mogą być to zarówno zboża, jak i jajka, ryby oraz mięso (np. kurczak), a także różnego rodzaju smakowe dodatki do pokarmu - np. pulpa buraczana.
 

Objawy alergii.

Alergię kontaktową można podejrzewać kiedy na skórze kota dostrzegalne są zaczerwienienia, krosty, strupy, którym często towarzyszy świąd. W związku z tym, zwierze zazwyczaj intensywnie się drapie, tym samym powodując kolonizację zmiany skórnej dużą ilością bakterii. Efektem tego może być wyciek ropny. Zmiany najczęściej lokalizują się w miejscu, gdzie doszło do kontaktu z alergenem, lub w tak zwanych miejscach predylekcyjnych - szczególnie w przestrzeniach międzypalcowych, na skórze brzucha, okolicach pachwin, w uszach. Przy różnicowaniu alergii kontaktowej, należy pamiętać o możliwości wystąpienia podobnych objawów w przypadku alergii wynikającej z kontaktu z pasożytami - na przykład pchły (alergiczne pchle zapalenie skóry).
 

Z kolei alergia pokarmowa objawia się najczęściej dość niespecyficznie: w przypadku nietolerancji pokarmowej występuje biegunka, wymioty, zwierze jest apatyczne, może mieć podwyższoną temperaturę, zaburzenia apetytu.
 

Żywienie.

Przy wystąpieniu alergii pokarmowej należy stopniowo wprowadzić karmę hipoalergiczną lub dietę eliminacyjną. W przypadku odkrycia alergenu, można wzbogacić posiłki preparatami wspomagającymi układ odpornościowy kota, a tym samym jego przewód pokarmowy - na przykład spiruliną. Istotna jest również suplementacja preparatami uzupełniającymi zawierającymi substancje niezbędne do odbudowy prawidłowej flory jelitowej i przywrócenie właściwego trawienia. W celu zapobiegania zaburzeniom alergicznym związanym z ukąszeniami pcheł i innych pasożytów zewnętrznych, należy pamiętać o regularnym stosowaniu produktów przeciwpasożytniczych - np. spot-on.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu