Na wstępie należy zaznaczyć, że linienie psów jest procesem naturalnym i występuje zazwyczaj sezonowo, z największym nasileniem na wiosnę i jesienią. Jego intensywność zależy też od rasy i rodzaju sierści – najsilniej wypada u psów ras pierwotnych z dwuwarstwową budową włosa.
Problem pojawia się, gdy wypadanie sierści jest nadmierne, a sama jej jakość odbiega od normy – czyli jest matowa, przerzedzona, wypłowiała czy krucha. Istnieje wiele czynników, mających wpływających na jej kondycję. Sierść dla psa ma olbrzymie znaczenie w kontekście jego codziennego funkcjonowania dlatego warto o nią dbać.
Rodzaje psiej sierści
Psie włosy w porównaniu do ludzkich są bardzo zróżnicowane. Także psia skóra ma inne pH niż ludzka, więc nigdy nie należy stosować u psów kosmetyków przeznaczonych dla człowieka. Co więcej, szampon dla psa musi być specjalnie dobrany do rodzaju jego owłosienia.
Istnieje wiele kryteriów stosowanych przy klasyfikacji sierści u psów. Można ją analizować ze względu na rodzaj struktury włosów. Wyróżniamy wówczas sierść skręconą, szorstką, lokowatą, jedwabistą czy też gładką.
Inny podział to ten, który skupia się na jej długości. Wówczas mówimy o włosach długich, mieszanych, średnich bądź krótkich. Osobną kategorię stanowią psy nagie.
Kolejne rozróżnienie psich włosów dzieli je na grupy z okrywą i z podszerstkiem. Włosy okrywowe to te, które widoczne są na zewnątrz. Są zdecydowanie bardziej grube niż podszerstka i są rzadsze. Ten sam włos u psów z szatą dwuwarstwową jest już nazywany sierścią. Podszerstek, występujący w szacie dwuwarstwowej, to warstwa włosa, znajdująca się przy samej skórze. Włos ten jest miękki, gęsty i pełni rolę wodo- i termoizolacyjną.


Funkcja sierści u psa, czyli dlaczego nie wolno golić psa do zera, także podczas upałów
Sierść chroni psa przed chłodem jak i przed nadmiernym nagrzaniem organizmu. Zabezpiecza go również przed urazami mechanicznymi oraz stanowi ważny element jego identyfikacji wśród innych psów. Zapach sierści psa ma istotne znaczenie i zawiera informacje dla innych zwierząt. Należy pamiętać, że sierść to także zabezpieczenie przed ugryzieniami czy też wczepieniem się w skórę różnych insektów, jak pająki, kleszcze czy owady.
O czym świadczy wypadanie sierści u psa
Psi włos to jeden z elementów, który informuje nas o kondycji zdrowotnej zwierzęcia. Przyczyny jego złego stanu lub nadmiernego wypadania mogą być przeróżne. Mogą towarzyszyć toczącym się procesom chorobowym bądź też być związane z określonym cyklem biologicznym i życiowym, w którym znajduje się pies. Jedno jest jednak pewne – gdy zauważymy, że coś dzieje się nie tak z sierścią, od razu należy włączyć do diety suplementację, a najlepiej skonsultować z się z weterynarzem.


Podstawowa pielęgnacja
Regularne wyczesywanie ma niezwykle dobroczynne oddziaływanie na sierść. Do tego jest praktycznie bezkosztowe, jeżeli nie liczyć zakupu dobrej szczotki. Delikatne szczotkowanie może być przyjemne i relaksujące dla psa, jednocześnie wzmacnia więź między psem a jego opiekunem.
Uzupełnieniem tego rytuału powinno być cykliczne, jednak nie częstsze niż co trzy – sześć miesięcy, kąpanie z wykorzystaniem szamponu dla psa. Dzięki temu wypłukiwany jest zrogowaciały naskórek, roztocza i inne drobnoustroje oraz martwe włosy. Brudny i zbyt tłusty włos to także częsty powód powstawania schorzeń łuszczycowych.
Cenne składniki wzmacniające sierść psa
Jeżeli podstawowa dieta nie zapewnia wystarczającego wzmocnienia sierści, wówczas należy rozważyć jej uzupełnienie. Dedykowane witaminy dla psa to jeden z podstawowych składników prozdrowotnej suplementacji diety jak i leczenia schorzeń skórno-włosowych u naszych czworonogich przyjaciół.
Szczególnie istotna w tym przypadku będzie witamina A – odpowiadająca za jakość skóry oraz sierści, a ponadto za funkcje widzenia i system immunologiczny.
Oprócz niej warto zadbać o witaminy z grupy B. Ich niedobór występuje samoistnie niezmiernie rzadko, bo duże ilości tej witaminy znajdują się w mięsie. Jeśli jednak z jakiś powodów witamina ta jest niedostarczana lub właściwie nieprzyswajana, to pies będzie miał mało energii, jego system nerwowy nie będzie funkcjonował prawidłowo oraz pojawią się różnego typu problemy skórne.
Lśniąca sierść to również sprostanie odpowiedniemu zaopatrzeniu organizmu w cynk i biotynę. Cynk przyśpiesza ponadto gojenie ran i owrzodzeń czy też łagodzi objawy łuszczycy. Biotyna z kolei wspiera rozwój i formowanie okrywy włosowej. Stosowana jest często w problemach dermatologicznych.
Kwasy tłuszczowe omega trzy i sześć to z kolei cenny materiał budulcowy. Zapobiegają rakowi skóry oraz atopowemu zapaleniu skóry. Na stan skóry i sierści bardzo dobrze wpływa też olej z łososia, który dodawany do posiłków dodatkowo je dosmacza.
Każdy pies jest inny
Pamiętajmy, że każdy pies jest niepowtarzalny i wyjątkowy. I nie chodzi tylko tu o różnice rasowe. Analizując dobór odpowiednich środków oraz terapii w leczeniu nadmiernie wypadających włosów należy też wziąć pod uwagę cały szereg innych czynników i sytuacji życiowych, w jakich aktualnie znajduje się czworonóg.
Innej suplementacji będą potrzebować szczenięta, które dynamicznie się rozwijają, szybko rosną im kości, nabierają ciągle masy. Zgoła odmiennego traktowania potrzebuje pies chory, którego organizm potrzebuje w zależności od rodzaju schorzenia odmiennych medykamentów.
Kolejna psia grupa to psie mamy w ciąży i suki w połogu. Ciąża i poród to mocne obciążenie organizmu suczki. Tu też trzeba odpowiednio dobierać weterynaryjne specyfiki.
Ostatnią klasę stanowią psi seniorzy, którzy z racji podeszłego wieku mają większe problemy w przyswajaniu witamin i mikroelementów. Oni również wymagają odpowiedniego wsparcia.
Oczywiście w każdym tego typu przypadku warto wcześniej zasięgnąć opinii weterynarza.