Proces starzenia jest nieodzowną częścią życia, również w przypadku naszych czworonogów, które w przeciwieństwie do nas żyją krócej. Oczywiście nie należy tego czasu kojarzyć z czymś złym, ponieważ i w tym okresie pies może cieszyć się życiem. Z pewnością duży wpływ na wspomnianą kwestię ma rodzaj i jakość podawanej mu karmy, co jak wiadomo stanowi bardzo ważną część profilaktyki zdrowotnej.
W artykule znajdziesz informacje na temat:
- Starość u psa – jak się objawia
- Na co narażony jest pies w wieku starczym
- Jaką karmę wybrać dla starszego psa
Niezależnie od wieku pies powinien spożywać pełnowartościową karmę, która dostarczy jego organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. W ten sposób zatroszczymy się o jego zdrowe i długie życie. Starość nie przychodzi znienacka, co można zaobserwować poprzez szereg różnych symptomów o tym świadczących. W przypadku każdego czworonoga starość zaczyna się w nieco innym okresie/czasie, ponieważ wspomniana kwestia w dużej mierze uzależniona jest od tego jakiej rasy i wielkości posiadamy psa.
Starość u psa – jak się objawia
W przypadku psów ras dużych oraz olbrzymich proces starzenia rozpoczyna się między szóstym a ósmym rokiem życia. Z kolei w przypadku psów ras średnich starość występuje około siódmego-dziewiątego roku życia, zaś u małych czworonogów ten proces rozpoczyna się dopiero po ukończeniu 9-12 lat.
Duży wpływ na sam proces starzenia się psa mają uwarunkowania genetyczne, warunki życiowe oraz stosowana dotychczas dieta. Czworonogi, które wchodzą w omawiany okres, zazwyczaj posiadają mniej energii i częściej śpią. Również ich wygląd się nieco zmienia, ponieważ zaczyna się na jego sierści pojawiać siwizna, zazwyczaj w okolicy pyska oraz oczu. Dodatkowo może dojść do sytuacji, w której zaobserwujemy, że jego sierść się nieco przerzedziła. Wraz z wiekiem u naszego psiaka mogą pojawić się również choroby tzw. wieku starczego. Mowa w tym momencie o różnych zwyrodnieniach i bolesnościach, które mogą przyczyniać się do zmiany sposobu poruszania się. Stąd też pies w wieku starczym nie będzie już tak chętnie biegał, a wręcz przeciwnie jego krok/chód może stać się nieco bardziej ociężały
Na co narażony jest pies w wieku starczym
Starość u psów ma wpływ nie tylko na zmiany w ich wyglądzie, czy też zachowaniu, ale także może prowadzić do tego, że nasz pupil zaczyna cierpieć na wiele różnych chorób i dolegliwości, które są ściśle związane z ich wiekiem. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której pogorszeniu ulegają zmysły czworonogów w postaci węchu, słuchu i wzroku. Dodatkowo u psów znajdujących się w wieku starczym mogą pojawiać się problemy z apetytem. Wspomniana kwestia w dużej mierze związana jest z tym, że u takich czworonogów bardzo często występują stany zapalne w jamie ustnej, kamień nazębny, zepsute zęby oraz przytępiony węch. Niekiedy na brak apetytu duży wpływ mają przeróżne choroby wewnętrzne, na które nasz pupil może cierpieć. Co najmniej raz w roku warto wykonać tzw. pakiet geriatryczny w gabinecie weterynaryjnym. Zwykle obejmuje on takie badania jak morfologię, USG, badanie ciśnienia krwi, prostaty i jąder u samców, gruczołu mlekowego u samic.
Najczęstszymi chorobami wieku starszego u psów i kotów są: zwyrodnienia stawów, choroby jamy ustnej, niewydolność nerek, cukrzyca, choroby narządu wzroku.
Ważne jest w przypadku starszych psów, aby otrzymywały pełnowartościowe posiłki, dzięki czemu nie będą również tracić na wadze. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie spowolni się ich metabolizm, przez co niekiedy czworonogi mogą również przybierać na wadze. Odpowiednio dopasowana karma dla psa seniora, pozwoli zadbać o jego zdrowie.
Jaką karę wybrać dla starszego psa?
Aby zadbać o właściwą profilaktykę zdrowotną naszego pupila, niezbędna jest wysokiej jakości karma dla starszych czworonogów. Pozwoli to na dostarczenie wszystkich tych składników odżywczych, które w danym okresie są mu niezwykle potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Stąd też należy wybierać takie produkty, które są bogate w witaminy (A, E, K i z grupy B) oraz białko. Oczywiście powinna ona również zawierać tłuszcze i węglowodany, ale w mniejszej ilości, aby nie obciążać organizmu naszego pupila. W końcu przez spowolniony metabolizm oraz mniejsze zapotrzebowanie na ruch, starsze psy bardzo często zagrożone są otyłością.
Karma dla psa seniora niezależnie od tego, czy występuje w formie suchej, czy też mokrej, powinna być odpowiednio dopasowana do indywidualnych potrzeb i gustu naszego pupila. Nie wszystkie starsze psy są takie same. Tak naprawdę każde zwierzę starzeje się w nieco inny sposób. Wysokiej jakości karma dla psa seniora z pewnością przyczyni się do nie tylko do zadbania o jego zdrowie, ale także i umilenia życia.
Weterynaryjny.pl to sklep internetowy, w którego przypadku możemy liczyć na szeroki wybór wysokiej jakości produktów takich jak sucha i mokra karma dla seniora. Mnogość dostępnych produktów daje możliwość dopasowania karmy nie tylko pod kątem gustów naszych psiaków (wybór smaków i konsystencji), ale także z uwzględnieniem wielkości oraz rasy. W ten sposób zadbamy o zbilansowaną dietę każdego czworonoga.