Odpowiednie żywienie wybierane dla naszego czworonożnego przyjaciela może nie tylko zadbać o jego kondycję oraz sprawność. Prawidłowo dobrana karma powoduje prawidłowy wzrost pupila, a przede wszystkim zapobiega występowaniu chorobom. Psy również narażone są na dolegliwości związane z cukrzycą, nieodpowiednim trawieniem pokarmu, a także borykają się z alergiami, problemami urologicznymi i innymi schorzeniami. Warto więc kierować się niektórymi pomocnymi wskazówkami.
Dobieraj karmę w zależności od rasy i wzrostu
To bardzo ważne. Ze względu na zróżnicowaną masę ciała psów, powinny one przyjmować mniejsze bądź większe ilości pokarmu. Na każdym opakowaniu karmy dla psa znajduje się tabela z dziennym dawkowaniem, który należy podzielić na dwie lub trzy porcje. Większość producentów suchych karm kwalifikuje je jako dedykowane dla ras małych, ras średnich lub ras dużych – różnią się one wielkością granulek.
Najważniejsze, aby karma dostarczała pupilowi wszystkich składników niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Nazywamy to wówczas produktem zbilansowanym, który dostarcza zwierzęciu wszystkich składników odżywczych.
W przypadku wystąpienia objawów niektórych chorób, dobrym pomysłem będzie stosowana często karma lecznicza dla psa, tzw. dieta weterynaryjna. Ma ona na celu wzbogacić organizm czworonoga w brakujące mikroelementy lub ograniczyć te, które im szkodzą, a także skutecznie wpłynąć na likwidację rozwijających się chorób. Na przykład psom po kastracji lub otyłym można podawać karmy z obniżoną kalorycznością, tym z nawracającą kamicą – karmy zakwaszające mocz, a chorującym na zaburzenia wątroby – karmy pomagające regenerować jej uszkodzone komórki.
Wiek pupila też jest bardzo ważny
Szczeniaki, które ze względu na szybki rozwój potrzebują znacznych ilości kalorii muszą mieć również nieco różniącą się karmę od dorosłych psów. Powinna ona zawierać odpowiednią ilość białek i aminokwasów potrzebnych do dynamicznego wzrostu. Takie karmy podaje się także suczkom karmiącym. Młode psy ponadto wymagać będą znacznie częstszego karmienia niż dorosłe. Pupile, które mają już swoje lata nie wymagają kilkukrotnego dokarmiania w ciągu dnia.
Duże znaczenie ma aktywność psa
Ze względu na różny stopień aktywności czworonoga, również trzeba zwracać uwagę na rodzaj dostarczanego pokarmu. Nie każdy pies jest typem aktywnego, często spędzającego czas na podwórkowych gonitwach zwierzęcia, z tego względu nie każdy pies potrzebuje dużych ilości kalorii. Odpowiednie dopasowanie rodzaju karmy do aktywności zwierzęcia zapobiec może przed problemami żołądkowymi oraz nadmierną otyłością naszego pupila. Pamiętaj także, że jeśli podajesz psu smaczki pomiędzy posiłkami, porcja dzienna karmy powinna być zmniejszona.
Zawsze pamiętaj o świeżej wodzie do picia!