Brak produktów w koszyku.
Sklep

Spis treści:

16.05.2023
Czas czytania: 3 min.

Jaki żwirek wybrać dla kota?

Żwirek dla kota oraz kuweta, w której może załatwiać swoje potrzeby, to niezbędne akcesoria w domu każdego opiekuna tych czworonogów. Pozwalają one na utrzymanie czystości, łatwe sprzątanie po kotach, a także eliminują nieprzyjemne zapachy. Niektóre z produkowanych współcześnie żwirków dla kotów mają ponadto dodatkowo działanie uspokajające, poprzez dodawanie do nich aromatów o takim wpływie. Jakie żwirki dla kota są wybierane najczęściej i jakie właściwości mają poszczególne z nich?

Żwirki bentonitowe

Żwirek dla kota bentonitowy wykonany jest z naturalnych substancji skalnych, które pochłaniają zapachy i absorbują wodę. Dzięki temu zbrylają się i pozwalają na łatwe usunięcie pozostałości po kociej toalecie. Warto jednak uważać na ich stosowanie w przypadku młodszych kotów i kociąt, które mogą mieć skłonność do ich zjadania. Bentonit potrafi zbrylać się w ich jelitach powodując problemy trawienne. Pamiętajmy również, że żwirek bentonitowy nie nadaje się do wyrzucania do toalety. Może ją bowiem zapchać.

Żwirki drewniane

Dostępne w formie drobnych granulek lub trocin żwirki drewniane to kolejny popularny wśród opiekunów kotów wybór. Mają one przyjemny, leśny zapach, a ponadto są całkowicie bezpieczne wyrzucane do toalety. Można je również rozsypywać w ogrodzie, są w pełni biodegradowalne i użyźniają ziemię. Również tego typu żwirki zbrylają się po załatwieniu przez zwierzęta swoich potrzeb, co pozwala na wygodne usuwanie odchodów. Minusem dla niektórych osób mogą być natomiast nieco wyższe ceny żwirków drewnianych i ich lekkość, która powoduje, że niestety, potrafią one być roznoszone przez koty po całym domu.

Kocię używające żwirka

Żwirki silikonowe

Żwirek silikonowy dla kota różni się od wspomnianych wyżej produktów przede wszystkim brakiem właściwości zbrylających. Wykonany jest z krzemionki i ma postać drobnych kuleczek lub kryształków pochłaniających koci mocz do wewnątrz. Nie trzeba więc wybierać z kuwety bryłek powstających w innych żwirkach na skutek zetknięcia z moczem, tylko wymienić po pewnym czasie całą zawartość kuwety. Żwirek silikonowy będzie więc wygodny w użyciu ze względu na pochłanianie zapachów, ale dla niektórych kotów może być nie do zaakceptowania. Jest on również dość kosztowny.

Który z rodzajów żwirków wybrać, zależy więc nie tylko od naszych możliwości finansowych, ale również upodobań kotów. Istotne jest, aby zadbać ich komfort dbania o toaletę, dzięki czemu przeciwdziałamy występowaniu problemów zdrowotnych naszych ulubieńców.

Wysyłka

Gwarantujemy, że Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 48 godzin od złożenia. Wybierz spośród wielu opcji dostawy, takich jak paczkomat, czy kurier.

Bezpieczne zakupy

Wybieraj spośród wielu opcji płatności, takich jak karta, przelew, czy płatność przy odbiorze. Bezpieczeństwo transakcji gwarantują Przelewy24

Obsługa

Przyjazna obsługa to nasza specjalność! Chętnie rozmawiamy, słuchamy i doradzamy, aby Twoje zakupy były jeszcze przyjemniejsze.