Brak produktów w koszyku.
Sklep

Spis treści:

18.04.2023
Czas czytania: 3 min.

Niedoczynność tarczycy u psa

Twój pies tyje, mimo, że nic nie zmieniło się w jego diecie? A może pomimo suplementów diety i zalecanych maści przeciwgrzybicznych nie znikają łyse placki z jego ciała? Termin hipotyroidyzm brzmi egzotycznie, ale nie tylko u człowieka występuje niedoczynność tarczycy. U psa również coraz częściej jest diagnozowana. Jakie objawy powinny Cię skłonić do rozważenia niedoczynności u swojego pupila i wizyty u specjalisty? Dowiesz się poniżej.

Co robi tarczyca i czego spodziewać się po zaburzeniach w jej pracy?

Podstawą do zrozumienia szeregu występujących objawów jest wiedza, iż hormony tarczycy regulują aktywność metaboliczną komórek całego organizmu. Stymulują biosyntezę białek cytoplazmatycznych, są niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu, ale także do optymalnego funkcjonowania skóry. Niedostateczna produkcja bądź wydzielanie tyroksyny i trójjodotyroniny oraz ich form prowadzi do zaburzeń w pracy wielu układów. Spodziewajmy się więc objawów dermatologicznych, kardiologicznych, hematologicznych, związanych z układem rozrodczym, sporadycznie neurologicznych, otyłości i zmian behawioralnych, które są jednak bardzo niespecyficzne i nie powinny same stanowić podstawy do rozpoznania.

Panie weterynarzu, mój piesek ma brzydką sierść… co dalej?

Wiemy już, że najczęstszym objawem zauważanym przez właścicieli jest ten związany ze znacznym pogorszeniem okrywy włosowej, co prowadzi do skonsultowania przypadku z lekarzem weterynarii i odkryciem w trakcie wywiadu innych charakterystycznych oznak. Niedoczynność tarczycy u psa w pierwszej kolejności powoduje wystąpienie łojotoku tłustego oraz łuszczenie naskórka. Następnie pojawiają się przerzedzenia i wypadanie sierści, matowy wygląd. Patognomoniczne jest wystąpienie symetrycznych wyłysień najczęściej po bokach zwierzęcia. Taki obraz jest niezwykle charakterystyczny dla schorzeń tarczycy i szybko ukierunkowuje na dalszą diagnostykę w celu potwierdzenia. Zmiany nie powodują świądu, ale przez uszkodzenia skóry łatwo mogą być nadkażane bakteryjnie bądź grzybiczo.

Pupil też szybciej się męczy, nie chce się bawić – dlaczego?

Związana z hypotyroidyzmem jest też niewydolność serca. Osłabiana jest jego kurczliwość, dochodzi do bradykardii oraz zmian, które mogą zostać wykryte podczas badania EKG. Mniejsza ilość natlenowanej krwi wyrzucanej na obwód, przyczynia się do szybszego męczenia się zwierzęcia oraz apatii.

Jeśli więc Twój pupil przytył, nie ma ochoty na zabawę, albo podczas rutynowej morfologii wykryto niedokrwistość (hormony tarczycy wpływają również na wydzielanie erytropoetyny przez nerki, co zaskutkuje obniżeniem parametrów czerwonokrwinkowych) warto dokonać dalszej diagnostyki i znaleźć przyczynę tego stanu.
W celu postawienia rozpoznania lekarz weterynarii wykonuje badanie krwi oznaczając najczęściej stężenie T4 i fT4. Potwierdzona niedoczynność tarczycy u psa może być z powodzeniem leczona poprzez uzupełnianie niedoboru hormonów, a regularne kontrole zapewnią czworonogowi dobre samopoczucie.

Wysyłka

Gwarantujemy, że Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 48 godzin od złożenia. Wybierz spośród wielu opcji dostawy, takich jak paczkomat, czy kurier.

Bezpieczne zakupy

Wybieraj spośród wielu opcji płatności, takich jak karta, przelew, czy płatność przy odbiorze. Bezpieczeństwo transakcji gwarantują Przelewy24

Obsługa

Przyjazna obsługa to nasza specjalność! Chętnie rozmawiamy, słuchamy i doradzamy, aby Twoje zakupy były jeszcze przyjemniejsze.