Brak produktów w koszyku.
Sklep

Spis treści:

10.04.2023
Czas czytania: 3 min.

Nosówka u psa i kota – objawy

Nosówka to bardzo poważna choroba wirusowa, która wywołana jest przez wirusa CDV (ang. canine distemper virus), należącego do rodziny paramyksowirusów. Zapadają na nią najczęściej szczenięta w wieku powyżej 6 tygodnia życia, ale mogą zachorować także psy w starszym wieku. Choroba dotyczy także małych kotków pomiędzy 2 a 5 miesiącem życia. Zarażenie następuje drogą kropelkową lub pokarmową. Nosówka to choroba bardzo zaraźliwa i niebezpieczna dla naszych pupili dlatego przy pierwszych, niepokojących objawach należy udać się po pomoc do weterynarza.

Jakie są objawy nosówki u psa?

Wirus bardzo szybo się rozmnaża i silnie osłabia układ odpornościowy zwierzęcia. Atakuje układ limfatyczny, pokarmowy, nerwowy, oddechowy i moczowy. Zazwyczaj pierwszym, niepokojącym objawem jest wysoka gorączka, nawet do 41 stopni, która po kilku dniach choroby ustępuje, po czym na nowo wzrasta. Pieski zarażone nosówką oprócz wysokiej temperatury mogą cierpieć na biegunki i problemy trawienne, wymioty, mieć problemy z oddychaniem i ze wzrokiem, być apatyczne i ospałe. Nosówka u psów może powodować zaburzenia neurologiczne, takie jak drżenie mięśni, tiki nerwowe, porażenia, otępienie, nietrzymanie moczu i kału. To choroba bardzo poważna, której w żadnym wypadku nie można lekceważyć.

Psie nosy

Nosówka u kota – jakie objawy?

Panleukopenia kotów zwana jest również kocim tyfusem, zakaźnym zapaleniem jelit kotów i nosówką kotów. To bardzo poważne schorzenie, które powoduje, że kotek wymiotuje, ma biegunkę i chudnie. Objawy kociej nosówki to także brak apetytu, utrata łaknienia, gorączka, niechęć do zabawy i aktywności, apatia. Wirus atakuje szpik kostny oraz jelita, a przebieg choroby u małych kotków jest szybki i gwałtowny. Na nosówkę chorują zazwyczaj nieszczepione kocięta w wieku od 6 tygodni do 4 miesiąca życia. Niestety śmiertelność kociąt chorych na panleukopenię jest bardzo wysoka, wynosi prawie 80 procent. Nosówka u kota jest bardzo niebezpieczna dlatego w przypadku zauważenia zmian chorobowych należy szybko udać się do weterynarza.

Kocie nosy

Nosówka u psów i kotów – leczenie

Co zrobić gdy zauważymy objawy chorobowe u naszego pupila? Odpowiedź jest jedna. Należy niezwłocznie udać się do specjalisty. W zależności od rodzaju nosówki lekarz weterynarii zastosuje antybiotyki, witaminy, odpowiednie maści. Bardzo ważne jest nawadnianie i wspieranie organizmu specjalnymi karmami leczniczymi. Najlepszym jednak lekarstwem jest szczepionka przeciwko nosówce, która eliminuje ryzyko wystąpienia choroby. Nosówka u psa i kota wymaga jak najszybszej interwencji weterynarza dlatego nie można zwlekać.

Wysyłka

Gwarantujemy, że Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 48 godzin od złożenia. Wybierz spośród wielu opcji dostawy, takich jak paczkomat, czy kurier.

Bezpieczne zakupy

Wybieraj spośród wielu opcji płatności, takich jak karta, przelew, czy płatność przy odbiorze. Bezpieczeństwo transakcji gwarantują Przelewy24

Obsługa

Przyjazna obsługa to nasza specjalność! Chętnie rozmawiamy, słuchamy i doradzamy, aby Twoje zakupy były jeszcze przyjemniejsze.