Brak produktów w koszyku.
Sklep

Spis treści:

18.04.2023
Czas czytania: 3 min.

Żywienie kota – ile powinien jeść kot

Właściciele kotów miewają w sprawach żywienia swoich pupili różnego rodzaju wątpliwości. Dobranie odpowiedniej diety nie jest łatwym zadaniem, niezwykle ważne jest wzięcie pod uwagę wielu kwestii – między innymi wieku zwierzęcia, ewentualnych specyficznych schorzeń, wagi czy posiadanych alergii. Jest to jednak niezbędne i kluczowe dla zdrowia kota, warto więc zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi tych kwestii.

Czym charakteryzuje się wysokiej jakości karma?

Karmy dla kotów powinny zawierać przede wszystkim wysoką ilość białka, najlepiej pochodzenia zwierzęcego (na przykład kurczak, kaczka). Zapotrzebowanie na ten składnik u dorosłych osobników wynosi około 5 gram na każdy kilogram masy ciała. Należy zwracać uwagę na to, by karma dostarczała odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych (nasyconych i nienasyconych), zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego), oraz mikro i makroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ile powinien ważyć kot?

Nieodłącznym elementem kwestii żywieniowych jest określenie odpowiedniej wagi zwierzęcia. Oczywiście, zależy ona od wieku, płci, budowy i rasy. Koty, szczególnie niewychodzące oraz te które przeszły zabieg sterylizacji lub kastracji mają dużą skłonność do posiadania zbędnych kilogramów. Szacuje się, że najpopularniejszy kot europejski (tzw. dachowiec) waży zwykle pomiędzy 4-5 kilogramów. Zazwyczaj powyżej 5 kg możemy mówić o występowaniu nadwagi. W takiej sytuacji należy dostarczać swojemu pupilowi karmy specjalnie dostosowanej do żywienia zwierząt mających problemy utrzymaniem odpowiedniej masy ciała.

Jak karmić ciepiącego na przewlekłe choroby?

Specyficznym zagadnieniem jest karmienie zwierząt cierpiących na różnego rodzaju jednostki chorobowe – np. dość powszechna niewydolność nerek, otyłość, schorzenia wątroby i serca. Karmy lecznicze dla kotów są optymalnym wyborem w takich sytuacjach, ponieważ ich skład jest szczególnie dostosowany do konkretnych chorób – np. zwierzęta z zaburzeniami serca i nerek potrzebują stosunkowo niskobiałkowej (w przeciwieństwie do standardowych karm) diety o małej zawartości sodu i fosforu, za to ze zwiększoną ilością tauryny czy kwasów Omega 3, tak by skutecznie wspomagać czynności chorych narządów. Każda choroba wiąże się ze specyficznymi wymaganiami żywieniowymi, dlatego stan zdrowia jest elementem na który należy dokładnie zwracać uwagę podczas dobierania diety dla kota.

Czym jest karma bytowa?

Karma bytowa dla kota to najbardziej standardowa forma pokarmu dla zwierząt które nie wymagają specjalnej diety związanej z przewlekłymi chorobami. Oczywiście ten rodzaj karm również jest zróżnicowany pod kątem wieku, trybu życia lub potencjalnych alergii. Jesteśmy dystrybutorem karmy bytowej dla kotów Calibra w formie mokrej i suchej. Gwarantujemy jej wysoką jakość i dobry skład – karma nie posiada konserwantów, barwników ani składników modyfikowanych genetycznie.

Wysyłka

Gwarantujemy, że Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 48 godzin od złożenia. Wybierz spośród wielu opcji dostawy, takich jak paczkomat, czy kurier.

Bezpieczne zakupy

Wybieraj spośród wielu opcji płatności, takich jak karta, przelew, czy płatność przy odbiorze. Bezpieczeństwo transakcji gwarantują Przelewy24

Obsługa

Przyjazna obsługa to nasza specjalność! Chętnie rozmawiamy, słuchamy i doradzamy, aby Twoje zakupy były jeszcze przyjemniejsze.