Brak produktów w koszyku.
Sklep

Spis treści:

05.07.2024
Czas czytania: 3 min.

Ile trwa cieczka u psa?

Każdy, kto myśli o wzięciu pod swój dach czworonożnego zwierzaka, musi liczyć się z wieloma aspektami jego obecności. Opieka nad psem to nie tylko konieczność wychodzenia na spacery i zakupu odpowiedniego pożywienia. To również czas poświęcony na zabawę z psem i nauczenie go umiejętności niezbędnych w codziennej międzygatunkowej koegzystencji. Nie zapominajmy tez o tym, że pies, jak każde żywe stworzenie, czasem choruje, a nawet zdrowy wymaga regularnej opieki weterynaryjnej. Dodatkową kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli decydujemy się na wzięcie suczki, jest niedogodność wynikająca z faktu cieczki.

Czym jest i jak przebiega cieczka?

Cieczka u psa, a dokładniej u suki, to czas, w którym jest ona zdolna do zapłodnienia. O ile zwierzę jest zdrowe, cieczka występuje dość regularnie, około dwa razy do roku (odstępy pomiędzy okresami cieczki mogą wynosić jednak zarówno mniej, jak i więcej niż 6 miesięcy, w zależności od rasy, wielkości i wieku psa). Pierwsza ruja pojawić się może w wieku od kilku do kilkunastu miesięcy. Najczęściej psiej cieczce towarzyszy krwawienie z dróg rodnych. Nie zawsze jednak, bo zdarzają się przypadki tak zwanej cichej, bezobjawowej rui. Nie przez cały czas trwania cieczki suka może zajść w ciążę, przez pierwsze jej dni jest to biologicznie niemożliwe – organizm suczki dopiero przygotowuje się do możliwości zapłodnienia, a ona sama nie dopuszcza jeszcze do siebie samców. Nie zwalnia to jednak właściciela, który nie planuje dla swojej suczki potomstwa z czujności. Odpowiedź na pytanie, ile trwa cieczka u psa brzmi: około 3-4 tygodnie. Trzeba przyznać, że jest to dość długi okres, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że należy się go spodziewać około dwa razy do roku.

Co oznacza cieczka u psa dla właściciela?

Krwawienie z pochwy w czasie cieczki nie jest może szczególnie obfite, jednak nie da się ukryć, że suka wówczas po prostu brudzi otoczenie dookoła siebie. Kolejną uciążliwą kwestią jest zainteresowanie psich samców, jakie podczas rui wzbudza. Nie wolno suczki w okresie rui pozostawić nawet na ogrodzonym podwórku, czy też puścić bez smyczy na spacerze. Ponadto, suczka, która ma cieczkę może zachowywać się w odmienny, niż na co dzień sposób – w początkowej fazie cieczki być apatyczna, a następnie nadmiernie pobudzona. Rozwiązaniem problemu plamienia mogą być specjalne majtki na cieczkę (trzeba jednak pamiętać o konieczności zapewnienia suczce możliwości auto-higieny od czasu do czasu). Jeśli natomiast nie planujemy nigdy rozmnażać zwierzęcia – warto pomyśleć nad sterylizacją.

Wysyłka

Gwarantujemy, że Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 48 godzin od złożenia. Wybierz spośród wielu opcji dostawy, takich jak paczkomat, czy kurier.

Bezpieczne zakupy

Wybieraj spośród wielu opcji płatności, takich jak karta, przelew, czy płatność przy odbiorze. Bezpieczeństwo transakcji gwarantują Przelewy24

Obsługa

Przyjazna obsługa to nasza specjalność! Chętnie rozmawiamy, słuchamy i doradzamy, aby Twoje zakupy były jeszcze przyjemniejsze.