Gryzienie jest jednym z zachowań, które często wzbudza niepokój u właścicieli psów. W zależności od wieku zwierzęcia, a także nasilenia tego zjawiska, może to być objaw naturalny – związany z normalnym rozwojem, może również stanowić sytuację patologiczną – wskazującą na obecność różnego rodzaju jednostek chorobowych lub zaburzeń behawioralnych. Co zrobić jeśli pies gryzie?
Gryzienie jako naturalne zjawisko
Typową sytuacją, która nie stanowi odstępstwa od normy jest gryzienie w wieku szczenięcym – w momencie kiedy w miejscu zębów mlecznych pojawiają się stałe – jest to zatem gryzienie spowodowane wyrzynaniem się zębów, w wyniku którego pies może odczuwać świąd, może dochodzić również do zlokalizowanych w jamie ustnej obrzęków dziąseł, zaczerwienień czy nawet krwawień w obrębie zębodołów. Gryzienie jest więc zjawiskiem normalnym dla szczeniąt do 6-7 miesiąca życia, a w przypadku ras dużych – do około 9 miesiąca. Po tym czasie (wraz z pojawieniem się uzębienia stałego) tego typu zachowania powinny pojawiać się coraz rzadziej.
Gryzienie patologiczne
Zjawiskiem sugerującym występowanie u psa problemów behawioralnych (w tym przypadku zazwyczaj agresji), jest gryzienie w wieku starszym, szczególnie silne – doprowadzające do zranienia. Należy wówczas zgłosić się ze zwierzęciem do behawiorysty, który po wykonaniu testów i obserwacji wprowadza odpowiednią terapię.
Jak oduczyć psa gryzienia
Warto wiedzieć, że do pewnego stopnia gryzienie jest naturalnym odruchem zwierzęcia, które powinno być w kontrolowany sposób zaspokajane. W zdecydowanej większości przypadków można poradzić sobie z tym zjawiskiem domowymi sposobami, przy użyciu dobrej jakości asortymentu – doskonale sprawdzają się zabawki dla psa. Bardzo ważne jest, aby nie były to przypadkowe przedmioty – w momencie kiedy zwierzę podgryza przedmioty do tego niedostosowane, łatwo o połknięcie elementów, które mogą doprowadzić między innymi do niedrożności jelit. Jest to sytuacja potencjalnie śmiertelna, dlatego w razie jej wystąpienia konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Nie należy zapominać o zabawie z psem. Jeśli opiekun będzie dla psa kopalnią atrakcyjnych pomysłów, psio-ludzka relacja tylko na tym zyska.
Dobre efekty daje również stosowanie naturalnych gryzaków (na przykład suszonych uszu wieprzowych czy wołowych lub żwaczy) lub przysmaków dentystycznych, które w szczególnym stopniu chronią szkliwo i zapobiegają gromadzeniu się kamienia nazębnego, tym samym zmniejszając częstotliwość gryzienia u szczeniąt i psów w późniejszych etapach życia.
Trzeba pamiętać również o właściwym wychowaniu, które także ma niebagatelny wpływ na występowanie gryzienia – należy ustalić granice, których pies nie może przekroczyć, oraz stosować komendy, stanowiące dla zwierzęcia informację np. o jego złym zachowaniu.