Strona główna » Blog » Parwowiroza u psa - objawy
Kontakt
  • NIP: 7891793996

  • E-mail:sklep@weterynaryjny.pl
  • Telefon600-829-424
  • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 16.00, w soboty 10.00 - 14.00
ScanVet
alt
alt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Parwowiroza u psa - objawy

alt

Wśród wielu chorób zakaźnych występujących u psów, jedną z najgroźniejszych jest parwowiroza. Dotyka ona przede wszystkim szczenięta, zwłaszcza te niezaszczepione, ale zdarza się także u dorosłych psów, które nie zostały poddane profilaktycznym szczepieniom. Choroba ma bardzo ostry przebieg i nieleczona może doprowadzić do śmierci zwierzęcia, a im młodszy pies, tym rokowania są gorsze. Aby uchronić szczenię przed zachorowaniem należy je izolować od nieznanych czworonogów i ich odchodów, które mogą być źródłem infekcji, a przede wszystkim stosować profilaktykę w postaci szczepień, które są najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie.
 

Charakterystyczne objawy parwowirozy

 

Brak apetytu i osowiałość pas to pierwsze objawy zwiastujące rozwój parwowirosy. Kiedy dodatkowo pojawiają się intensywne wymioty połączone z ostrą biegunką zawierającą krew, a często nawet przypominającą krwistą posokę, to możemy mieć niemal pewność, że doszło do infekcji tą groźną chorobą. Początkowo zwierzę ma również wysoką gorączkę, która w wyniku silnego odwodnienia i wyniszczenia chorobą organizmu często gwałtownie spada, na skutek czego dochodzi do hipotermii. Oprócz charakterystycznych symptomów choroby ze strony układu pokarmowego, parwowiroza u psa objawia się także dusznością. Nierzadko dochodzi również do zachłystowego zapalenia płuc, które następuje w wyniku przedostania się treści pokarmowej do dróg oddechowych. W skrajnych przypadkach u zakażonego wirusem szczenięcia, może także wystąpić zapalenie mięśnia sercowego.
 

Jak skutecznie leczyć parwowirozę

 

Parwowiroza u psa to niezwykle zjadliwa i wyniszczająca dla organizm choroba, dlatego tak ważna jest jej diagnostyka i wdrożenie odpowiednio skutecznego leczenie. Chore zwierzę powinno być pod stałą opieką weterynaryjną. Lekarz w pierwszej kolejności stosuje intensywne wlewy kroplówkowe, mające na celu uzupełnienie niedoborów elektrolitów, powstałych na skutek silnych wymiotów oraz biegunki. Konieczne jest także podanie antybiotyku o szerokim spektrum działania. Lek ten ma za zadanie uchronić zwierzę przed wtórnymi infekcjami bakteryjnymi, jakie mogą się pojawić w wyniku gwałtownego spadku odporności organizmu. Zwykle stosuje się także specyfiki przeciwwymiotne i hamujące biegunkę. Utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury otoczenia również sprzyja leczeniu choroby. W najcięższych przypadkach zastosowanie znajduje także surowica pobierana od ozdrowieńca, zawierająca przeciwciała. Parwowiroza u psa to bardzo groźna choroba, która nieleczona doprowadza do jego śmierci. Dlatego tak ważne jest wczesne jej rozpoznanie i wdrożenie efektywnego leczenia, które poprawia rokowania.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu