Strona główna » Blog » Pchły u psa - co robić ?
Kontakt
 • NIP: 7891793996

 • E-mail:sklep@weterynaryjny.pl
 • Telefon600-829-424
 • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 16.00, w soboty 10.00 - 14.00
ScanVet
alt
alt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Pchły u psa - co robić ?

alt

Pchły i inne pasożyty u psa powodują w jego życiu duży dyskomfort. Nie trudno sobie wyobrazić, jak czuje się pies, którego kłują insekty, powodując przy tym swędzenie w miejscach, gdzie nasz czworonóg nie może się podrapać i sam sobie poradzić. Należy pamiętać, że insekty gryzą nie tylko zwierzęta, ale również ludzi. Lekceważąc oznaki występowania pchły u psa, możemy narazić także siebie i swój dom na prawdziwą inwazję.
 

Najlepszą metodą do walki z pchłami jest odpowiednia profilaktyka. Regularne zabezpieczanie swoich zwierząt, to największa szansa na uniknięcie dokuczliwych i uprzykrzających życie pasożytów. Na pchły u psa najlepiej reagować od razu. Warto zastosować wtedy preparaty, które działają leczniczo i zapobiegawczo oraz preparaty, które czyszczą i dezynfekują środowisko, gdzie przebywa pies.
 

W artykule znajdziesz informacje na temat:

 

Co to jest pchła?

 

Pchła jest owadem bez skrzydeł o kształcie ciała bocznie spłaszczonym. Pchła kłuje i ssie, jej całe ciało pokrywa twardy oskórek ze szczecinkami lub ząbkami skierowanymi do tyłu. Pchły mają wielkość od 1 do 6 mm, czasami do 10 mm i są ciemno ubarwione. Pchły są pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków.
 

Dorosłe pchły atakują zwierzęta i żywią się jego krwią. Potrafią jej wypić 20 razy więcej, niż same ważą w ciągu jednej doby. W przypadku braku żywiciela poszukują innych, na przykład ludzi. Przeciętna długość życia jednej pchły na psie to około 3 tygodnie. Samica w kilka minut po skoku na nowego żywiciela zaczyna pobierać jego krew, by w kilkunastu następnych godzinach złożyć pierwsze jaja. Pchła w ciągu swojego życia może złożyć 600-2000 jaj. Jaja mogą być składane na skórze (w sierści) zwierzęcia lub owad może osiedlić się w miejscach przebywania psa.
 

Pchła przechodzi przez stadia larwalne, by stać się poczwarką, a następnie przekształcić się w dorosłego osobnika. Wytwarzane przez żywiciela wibracje i ciepło powodują, że pchły uwalniają się ze swoich kokonów i zaczynają atak. Pchły, które nie mają żywiciela, potrafią przeżyć w swoich kokonach nawet kilka miesięcy. W zależności o temperatury cykl rozwojowy pchły trwa około 2-3 tygodnie. Niskie temperatury hamują ich rozwój.
 

Jak rozpoznać, kiedy występują pchły u psa?

 

Pierwszym objawem pogryzienia przez pchłę jest swędzenie i miejscowa reakcja skórna. Jeśli zauważysz, że twój pies często się drapie, gryzie, na skórze występuje zaczerwienienie lub czerwone punkty z jasną otoczką, to prawdopodobnie zaatakowały go pchły. W reakcjach silniejszych moją wystąpić nawet krosty czy strupy. Zwierzę próbując zahamować swędzenie, będzie się drapać i gryźć, co może spowodować wypadanie jego sierści, lub doprowadzić do innych schorzeń skórnych, nawet ropnych.
 

Pchły u psa najczęściej żyją w obszarach pleców, nasady ogona, brzucha, na wewnętrznych częściach ud lub za uszami. Zwierzęta w zależności od charakteru różnie reagują na pchły. Część z nich odczuwa duży dyskomfort i niepokój, drapie się, gruzie i jęczy. Są też takie, u których inwazja może przebiegać bezobjawowo. Pasożyty mogą pojawić się o każdej porze roku.
 

Jeśli zauważysz, że Twój pies się drapie, odczuwa dyskomfort i nie został zabezpieczony przed pasożytami zewnętrznymi, istnieje duża możliwość, że to inwazja pcheł.
 

Obejrzyj dokładnie skórę i sierść psa. Pasożyty mogą być widoczne gołym okiem, szukaj pcheł i ich odchodów, które wyglądają jak małe, czarne grudki. Zbierz je na wacik kosmetyczny, wylej kilka kropli wody i rozetrzyj. Jeśli to odchody, to na waciku powinieneś zobaczyć czerwonobrunatne zabarwienie. Częściej możesz zobaczyć odchody pasożytów niż same pchły.
 

Rozpoczynając walkę z pchłami, powinieneś także przyjrzeć się legowisku pupila. Możesz tam znaleźć pchły, ich odchody, larwy lub poczwarki. Warto sprawdzić sierść wszystkich swoich zwierząt, ponieważ pchły przenoszą się bardzo szybko. Środków, które będziesz stosował na swoim psie, nie możesz wykorzystywać również do innych gatunków zwierząt.
 

Dlaczego pies ma pchły?

 

Psy najczęściej przenoszą pchły do domu po spotkaniach z innymi zwierzętami. Warunki domowe są sprzyjające do rozwoju dla tych owadów, dlatego tak ważne jest szybkie działanie i zastosowanie odpowiednich środków.
 

Co mogą powodować pchły?

 

W przypadku inwazji pcheł u psów, które zmagają się z chorobami skórnymi, może dojść do anemii. Dzieje się tak, ponieważ pchły wysysają krew zwierzęcą, co prowadzi właśnie do niedokrwistości. Pchły mogą poza tym przenosić na psy tasiemca, zwanego psim. Inwazja pcheł u psa może powodować alergiczne zapalenie skóry (APZS), czyli nadwrażliwość na alergeny występujące w ślinie pchły. Jest to najczęstsza alergiczna choroba skóry u psów. Jedno ugryzienie powoduje u naszego pupila silny świąd.
 

Jak się pozbyć pcheł? Leczenie.

 

Domowe sposoby do walki z pchłami niestety nie zadziałają tak, jak te weterynaryjne. Odstraszają one owady, które nic sobie nie robią z olejków i w końcu wracają.
 

Jeśli Twój pies ma pchły, to niestety pasożyty żerują na nim i mogą żyć w jego środowisku. Na pewno należy zadbać o wypranie wszystkich legowisk psa w wysokich temperaturach. Warto także porządnie odkurzyć, wytrzepać dywany, a w przypadku psów, które mieszkają w budzie, należy ją również wyczyścić, łącznie z wymianą ściółki. Czynności te należy powtarzać cyklicznie. Czystość, pranie i odkurzanie powierzchni, na których odpoczywa pies, powinny być wykonywane przy zastosowaniu specjalistycznych preparatów przeciwko pchłom w pomieszczeniach. Preparaty możemy dopasować do powierzchni, na której będziemy go używać. Całe otoczenie psa musi zostać zdezynfekowane. Warto podejść do sprawy poważnie, gdyż tylko zdecydowanie działanie może zwalczyć pasożyty na dobre.
 

Oprócz dokładnej dezynfekcji, która ma na celu pozbycie się młodszych stadiów rozwojowych pcheł, należy zastosować środki, które pomogą pozbyć się pasożytów ze skóry i sierści psa. Istnieje kilka metod, które możemy podzielić w zależności na sposób podania:


 

Jak zapobiegać?

 

Aby zabezpieczyć swojego pupila przed pchłami, warto zadbać o jego ochronę już wcześniej. Warto sezonowo zabezpieczać psa, na przykład roztworem do nakrapiania, który ochroni Twojego pupila również przed innymi pasożytami.
 

Środki chemiczne chronią zwierzę przez około 3 miesiące. Produkt, który jest dość dużym wydatkiem, ale działa dłużej to obroża przeciwpchelna. Stosując ją, nawet 8 miesięcy, możesz zapomnieć o pchłach i innych pasożytach.
 

Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże Ci wybrać najlepszy bezpieczny dla Twojego psa preparat.
 

 • roztwór do nakrapiania (spot-on)
  Działa owadobójczo przeciwko nowym inwazjom dorosłych pcheł, utrzymuje się przez 8 tygodni. Preparat nanosimy bezpośrednio na skórę. Pasożyty umierają od razu. Po zastosowaniu preparatu pies nie powinien być mokry przez około 2 dni.

 • tabletki na pchły dla psa lub tubki
  Preparaty o aromacie mięsnym, chętnie zjadane przez psy. Pasożyty giną w ciągu kilku godzin po podaniu, zwierzę zostaje zabezpieczone na okres od 1 do 3 miesięcy, w zależności od producenta.

 • preparaty w sprayu
  Aerozol przeciw pchłom rozpyla się bezpośrednio na sierść zwierzęcia. Zawarta w nich substancja owadobójcza zabija pchły. Pasożyty obumierają w ciągu kilku minut. Jest to dobry sposób, gdy zauważysz u swojego pupila pchły i sprawdzi się jako doraźny środek. W zależności od producenta środek taki powinien chronić psa przed ponowną inwazją do 3 miesięcy.

 • obroża przeciwko pchłom
  Specjalistyczne obroże nasączone preparatem o wydłużonym działaniu. Produkt działa bez przerwy przez kilka miesięcy, są wodoodporne i bezzapachowe.

 • szampon przeciw pchłom
  Sprawdzi się w przypadku psów bez problemów skórnych i takich, które lubią kąpiele, ponieważ powinien pozostać na sierści psa przez 10 minut. Niestety efekt nie utrzymuje się długo i nie chroni przed ponowną inwazją.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu