Brak produktów w koszyku.
Sklep

Spis treści:

06.09.2024
Czas czytania: 3 min.

Pies ma kleszcza – co robić?

Kleszcze to pasożyty, które zagrażają nie tylko ludziom. Sierść psa powinniśmy dokładnie obejrzeć po każdym wyjściu na spacer, a także regularnie sprawdzać stan jego skóry bez względu na to, czy spacerujemy w mieście czy w lesie.

Jakie choroby u psa mogą wywołać kleszcze?

Kleszcze są najbardziej żywotne między marcem a październikiem, a więc wtedy, gdy spędzamy z naszym czworonogiem najwięcej czasu na zewnątrz. Jednak coraz cieplejsze zimy powodują, że kleszcze żerują praktycznie przez cały rok. Choroby wywoływane przez kleszcze mogą być nieoczywiste dla człowieka, jednak są niezwykle groźne dla czworonoga. Mogą doprowadzić nawet do jego śmieci. Jest to, np. borelioza, babeszjoza, erlichioza lub anaplazmoza.

Jak znaleźć kleszcze na skórze psa?

Kleszcze najchętniej wchodzą w ciemne i ciepłe miejsca, czyli we wszelkie zagłębienia skóry. Najczęściej można znaleźć je pod obrożą, w pachwinach, pomiędzy palcami i na łokciach, jednak mogą wbić się dosłownie wszędzie.

Co zrobić, gdy zauważymy kleszcza u psa?

Bardzo istotne jest jak najszybsze usuniecie kleszcza z organizmu naszego czworonoga. W jaki sposób usunąć kleszcza z organizmu psa? Przebieg operacji jest taki jak w przypadku wyciągania pasożyta z ciała człowieka. Chwytamy go kleszczołapkami i wyjmujemy robiąc obrót urządzeniem, starając się nie przerwać ciała pasożyta. Nie smarujemy go masłem, nie ściskamy kleszcza. Nieprawidłowe obchodzenie się z kleszczem u psa może spowodować wciśnięcie zawartości jego ciała do ciała psa. Po wyjęciu kleszcza należy sprawdzić, czy w skórze czworonoga nie pozostały cząstki robaka. Nawet niewielka drobina może doprowadzić do rozwinięcia się groźnej choroby. Jeśli zdarzy się, że operacja usunięcia kleszcza przebiegła z komplikacjami (na przykład: w ciele psa została główka kleszcza), wówczas najlepiej jest udać się do weterynarza, który skutecznie wyciągnie całego pasożyta i wyczyści ranę. Po usunięciu kleszcza należy posmarować rankę środkiem odkażającym.

jakie są pierwsze objawy chorób odkleszczowych?

Jeśli Twój pies nagle staje się apatyczny, traci apetyt, ma blade błony śluzowe lub gorączkę to już pierwsze sygnały do niepokoju. Należy jego stan skontrolować u weterynarza. Z czasem może dojść biegunka, wymioty, stan zapalny wątroby, śledziony i objawy neurologiczne. Nieleczone choroby odkleszczowe mogą szybko doprowadzić do śmierci.

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Jeśli konieczność usuwania kleszcza powtarza się często, warto zainwestować w specjalne narzędzia, które ułatwiają robienie tego w sposób bezpieczny. Są to specjalne haczyki, dostępne w sklepach weterynaryjnych. Dobrym pomysłem jest także kupienie psu specjalnej obroży odstraszającej kleszcze lub spryskanie jego sierści specjalnym sprayem. Działa on odstraszająco na pchły, kleszcze i inne insekty. Pomocne mogą okazać się specjalne tabletki, podawane z jedzeniem, a także krople.

Wysyłka

Gwarantujemy, że Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 48 godzin od złożenia. Wybierz spośród wielu opcji dostawy, takich jak paczkomat, czy kurier.

Bezpieczne zakupy

Wybieraj spośród wielu opcji płatności, takich jak karta, przelew, czy płatność przy odbiorze. Bezpieczeństwo transakcji gwarantują Przelewy24

Obsługa

Przyjazna obsługa to nasza specjalność! Chętnie rozmawiamy, słuchamy i doradzamy, aby Twoje zakupy były jeszcze przyjemniejsze.