Strona główna » Blog » Poznaj rasę Chow Chow
Kontakt
  • NIP: 7891793996

  • E-mail:sklep@weterynaryjny.pl
  • Telefon600-829-424
  • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 16.00, w soboty 10.00 - 14.00
ScanVet
alt
alt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Poznaj rasę Chow Chow

alt

Psy rasy chow chow są bardzo charakterystyczne. Są wielkie i puszyste, przez co chce się je cały czas przytulać. Ale charakterek psów tej rasy nie jest wcale pluszakowaty. Wręcz przeciwnie, psy te wykazują się dużą podejrzliwością wobec innych. Są także niezależne i inteligentne. Co warto jeszcze o nich wiedzieć?
 

W artykule znajdziesz informacje na temat:


 

Kilka słów o rasie Chow Chow

 

Rasa Chow Chow pochodzi z Mongolii i jest znana od ponad 2000 lat! W starożytności przedstawiciele tej rasy byli postrzegani jako stróże świątyń, którzy mogą przeciwstawić się siłom złych duchów. Oprócz tego, psy były także wykorzystywane do polowań na wilki czy jako środek transportu w górach Tybetu. Od zawsze ceniono więc w nich siłę, wytrzymałość i odporność. Na poziomie klasyfikacji zalicza się je do grupy szpiców i psów pierwotnych. Pies Chow Chow osiąga wielkość w graniach 45-55 cm, a jego waga mieści się w przedziale 20-30 kg. Maść psa jest zawsze jednolicie czarna, ruda, niebieska, cynamonowa, kremowa bądź biała. Sierść psa jest długa, ma ok. 10 cm, choć występuje też odmiana rasy Chow Chow krótkowłosy. Co ciekawe, psy tej rasy posiadają charakterystyczny czarno-niebieski język, dziąsła oraz podniebienie.

Charakterystyka rasy

 

Pies Chow Chow ma silny charakter. Nie jest więc łatwy do okiełznania i nie poleca się tej rasy nowicjuszom. Mimo swojej misiowatej postury, pies nie jest zbyt wylewny w okazywaniu uczuć i nie jest łasy na pieszczoty. Ponieważ rasa ta cechuje się silną wrodzoną nieufnością wobec obcych, pies idealnie nadawać będzie się na stróża. Pieski cechują się aktywnością i odwagą. Mają także dobrze rozwinięty zmysł łowiecki. W czasie spacerów mogą więc wyrywać się do tropienia dzikiej zwierzyny. Bardzo ważne jest więc, aby właściciel umiał zapanować nad swoim psem w takich momentach, co nie jest łatwe, ponieważ jest on uparty i niezbyt lubi być do czegokolwiek zmuszany. Mimo ogromnej niezależności i powściągliwości, pies rasy Chow Chow ogromnie przywiązuje się do swoich właścicieli. Mogą być on zazdrosny o brak uwagi, a także inicjować czasem zabawę. Psy nie mają dużego zapotrzebowania na ruch. Mają za to spory apetyt, dlatego należy uważać, by ich nie przekarmić.
 

Jak pielęgnować psa rasy Chow Chow?

 

Właściciel psa Chow Chow spotka się z problemem linienia, zwłaszcza jesienią i wiosną. Intensywność linienia zależy od objętości furta, w przypadku osobników z długą sierścią będzie dużo bardziej uciążliwe. Ważne jest więc, aby psa regularnie szczotkować, w niektórych przypadkach nawet codziennie. Należy także regularnie dbać o oczy, ponieważ psy tej rasy mają skłonność do łzawienia. Często uczulają się po szczepieniach i mają tendencję do chorób skóry. Cechują się również wrażliwością układu pokarmowego. Trzeba więc dbać o wysoką jakość ich pożywienia. Karma dla psa powinna być specjalistyczna, nie zaleca się kupowania tych sklepowych, które mogą podrażniać żołądek. Pies może również spożywać posiłki domowe. Od czasu do czasu warto sięgnąć po przysmak dla psa. Niekoniecznie jednak zwierzak będzie chętny do wykonania pewnych komend za otrzymanie ulubionego przysmaku. Niezależność tych psów bywa większa niż ich apetyt.
 

Ciekawostki o rasie psów Chow Chow

 

Ponieważ psy rasy Chow Chow są znane od ponad 2000 lat, można podać wiele ciekawostek na ich temat. Niestety, w przeszłości nie zawsze były one dobrze traktowane. Chińczycy czasem hodowali je dla mięsa i futra. Choć rasa jest jedną z najstarszych, do Europy trafiła dopiero w XIX w. Dziś pisaki Chow Chow spotkać można w różnych zakątkach świata. Ich wielkim miłośnikiem był Zygmunt Freud. Przyprowadzał on nawet psy tej rasy na spotkania ze swoimi pacjentami, uważając, że zwierzęta mają na nich kojący wpływ. Z kolei w sklepie zoologicznym w Chengdu w Chinach istnieje możliwość wystylizowania psa Chow Chow... na pandę. Dokonuje się tego za pomocą koloryzacji i innych zabiegów kosmetycznych. Mimo dużych kontrowersji, jakie wzbudza ta praktyka, cieszy się ona wśród Chińczyków popularnością. Jak widać psy Chow Chow wciąż czasami mają nielekko. Na szczęście większość właścicieli rozumie ich naturę, szanuje ich niezależność i potrafi stworzyć im odpowiednią przestrzeń do życia. Psów nie powinno się nadmiernie zmuszać do różnych rzeczy, choć mogą one nauczyć się reagowania na podstawowe komendy i przestrzegania ważnych zasad. Ważna jest jednak wytrwałość i silny charakter właściciela. Psy, które nie mają odpowiedniej dyscypliny, mogą z czasem stać się agresywne.
 

Psy Chow Chow to charakterystyczna rasa psów. Choć nie są to psy największe, ich bujna sierść dodaje im powagi oraz wielkości. Psy świetnie sprawdzą się jako strażnicy gospodarstw domowych. Mogą mieszkać w domu, gdyż ich zapotrzebowanie na ruch nie jest duże. Trzeba jednak pamiętać, że potrzebują one samotności i nie są zbyt łase na czułości. To pies lojalny i bardzo wytrwały, musi jednak wiedzieć, kto jest jego właścicielem i jakie są granice jego zachowania. Chow Chow może być ważnym członkiem rodziny, który będzie jej strzec i wykaże się odwagą oraz siłą.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu