Strona główna » Blog » Poznaj rasę Doberman
Kontakt
  • NIP: 7891793996

  • E-mail:sklep@weterynaryjny.pl
  • Telefon600-829-424
  • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 16.00, w soboty 10.00 - 14.00
ScanVet
alt
alt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Poznaj rasę Doberman

alt

Rasa doberman jest jedną z popularniejszych. Nawet osoby, które nie są miłośnikami psów, kojarzą tę rasę, przede wszystkim za sprawą charakterystycznego wyglądu tych zwierząt. Warto się dowiedzieć o nich jednak czegoś więcej. Kto wie, może któryś z czytelników wybierze dobermana na stróża swojego domostwa?
 

W artykule znajdziesz informacje na temat:


 

Krótka historia rasy doberman

 

Dobermany nie mają długiej historii. Rasa ta wywodzi się z Niemiec, a swoją nazwę bierze ona od swojego pierwszego hodowcy Karla Friedricha Louisa Dobermanna, który żył w XIX wieku w miasteczku Apolda w Turyngii. Pracował on jako hycel, przez co miał dostęp do wielu psów, które mógł potem ze sobą łączyć i rozmnażać. W efekcie jego eksperymentów pojawił się doberman - pies wytrzymały, czujny i dumny. Nie bez przyczyny nazywany jest on czasem "psem żandarma". Rasa ta często wykorzystywana jest w pracy służb mundurowych np. policji.
 

Charakterystyka rasy

 

Rasa doberman zaliczana jest do pinczerów. Według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) należy ona do grupy 2 (pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy), sekcji 1 (pinczery i sznaucery). Są to duże psy. Wysokość suki wynosi 63–68 cm, a jej waga mieści się w przedziale 32–35 kg. Z kolei pies liczy sobie 68-72 cm wysokości, a waży około 40-45 kg. Czworonogi tej rasy są silne i muskularne. Mają krótką i gęstą sierść, najczęściej w kolorze czarnym podpalanym. Dobermany posiadają również owalne oczy i przylegające powieki, podczas gdy ich uszy opadają na boki głowy. Ich plecy są mocne, szyja jest smukła, a sama sylwetka zbliżona do kwadratu. Psy tej rasy żyją na ogół 10-13 lat.
 

Usposobienie dobermanów

 

Pies doberman posiada silny oraz zrównoważony charakter. Choć jest on bardzo ruchliwy, ma w sobie także duże pokłady spokoju oraz opiekuńczości - zwłaszcza wobec dzieci. Psy tej rasy niezwykle silnie związują się ze swoimi opiekunami. Należy mu poświęcać więc wiele czasu i uwagi. To świetny stróż rodzinnego gospodarstwa, cechuje się czujnością, bojowością i oddaniem. Jednocześnie usposobienie psa wobec członków rodziny jest bardzo przyjacielskie. Z powodu swojego charakteru, dobermany są często wykorzystywane jaki psy użytkowane m.in. obronne, policyjne, militarne czy terapeutyczne.
 

Szkolenie i wychowanie dobermana

 

Doberman to pies inteligentny, który szybko się uczy. Trzeba jednak pamiętać o jego silnej i niezależnej naturze. Aby ją okiełznać, potrzebny jest zrównoważony psychiczne i spokojny przewodnik, który będzie konsekwentny w swoich działaniach. Wychowanie psa najlepiej zacząć jak najwcześniej, bez stosowania przymusu fizycznego. Ważne jest także to, aby spędzać z nim dużo czasu, dzięki czemu pies buduje ze swoim właścicielem silną więź. Istotne jest, aby doberman widział w swoim przewodniku autorytet, z którym chętnie będzie współpracował przy rożnego typu zadaniach.
 

Jak pielęgnować dobermana?

 

Pies doberman wymaga dużej aktywności i sporej dawki aktywności fizycznej. Ma on wiele energii, warto więc zaopatrzyć się w dodatkowe zabawki i gadżety, które pozwalają na zabawę z psem. W przypadku szczeniaków świetnie sprawdzi się gryzak, można sięgnąć także po sznurowane zabawki dla psa czy maskotki. Plusem tej rasy jest to, że psy nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Ich włosy nie linieją, wystarczy je raz na jakiś czas przeczesać. Również częste kąpiele nie są wymaganie. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę na pożywienie. Dobermany to duże i energiczne psy, które powinny otrzymywać z jedzenia odpowiednią dawkę składników odżywczych. Karma dla psa dobermana powinna być dobrana do jego wagi i wieku, a także stanu zdrowia. Warto mieć na uwadze, że w zimniejszych klimatach psy łatwiej marzną.
 

Czy doberman jest dla Ciebie?

 

Jak każda rasa, doberman ma swoje wady i zalety. To pies rodzinny i chętny do współpracy, który jest oddany, a także łatwy do pielęgnacji. Potrzebuje on jednak dużej dawki aktywności, przez co nie nadaje się do mieszkania czy nawet ogródkowego kojca. Trzeba mieć na uwadze, ze doberman bywa uparty i niezależny. Jego opiekun musi więc wykazać się spokojem, siłą i konsekwencją. Niestety, źle prowadzony doberman, może zachowywać się agresywnie. Bywa on także nadpobudliwy. Dlatego tak ważne jest, aby posiadał on doświadczonego właściciela. Właściwe wychowania sprawi, że pies będzie oddanym i czujnym przyjacielem całej rodziny. Pamiętaj jednak, że decydując się na dobermana, musisz poświęcić mu wiele czasu i uwagi w początkowych etapach jego życia, dzięki czemu będzie on słuchał Twoich komend i opierał się na Twoim autorytecie.
 

Choć dobermany mają krótką historię i wywodzą się z pobliskich Niemiec, szybko zyskały na popularności. Można je spotkać na całym świecie. Sporo psów tej rasy zobaczyć można także w Polsce. I nic dziwnego. Dobermany potrafią być świetnymi stróżami i opiekunami, silnie przywiązują się do swoich opiekunów i chętnie z nimi współpracują. Nie jest to jednak możliwe bez odpowiedniego wychowania. Pielęgnacja psa nie sprawia za to większych problemów.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu