Każdy chciałby mieć pięknego, sympatycznego i mądrego psa. Jednak sam wygląd nie jest w stanie przesądzić, czy to pies dla naszej rodziny. Poznaj bliżej czym jest rasa Samoyed i dowiedz się, czy to będzie to dobry wybór dla Ciebie.
W artykule znajdziesz informacje na temat:
- Wygląd, czyli jak go rozpoznać.
- Czy sympatyczny wygląd to tylko fortel?
- Jak wygląda sprawa wychowania takiego psa?
- O czym należy pamiętać decydując się na takiego psa?
- Jak sprawdzić, czy hodowla jest godna zaufania?
- Jak dbać o swojego wymarzonego psa?
Wygląd, czyli jak go rozpoznać
Samoyedy należą do szpiców i wiele osób określa je jako typ lisowaty. Samice ważą najczęściej około 18 kilogramów, a samce około 25. Należy pamiętać, że masa jest indywidualna dla każdego osobnika. Sięgają często do kolana, więc jest to dość duży pies. Typowy pies Samoyed jest biały lub biało-kremowy. Recesywnymi genami dla tej rasy jest czarny oraz czerwony kolor umaszczenia. Jego sierść jest dłuższa niż u innych psów zaprzęgowych, ale gęsty podszerstek sprawia, że mamy do czynienia najczęściej z puszystą kulką miłości. Dzięki ukośnemu ułożeniu oczu i podniesionym kącikom ust psy te wyglądają bardzo sympatycznie i radośnie.
Czy sympatyczny wygląd to tylko fortel?
Jaki charakter ma rasa psów Samoyed? Każdy pies jest inny, ale pomówmy tutaj o głównych skłonnościach. Na początek troszkę historii. Samoyedy towarzyszyły na samym początku koczowniczym ludom Samojedów, od których rasa także zaczerpnęła swoją nazwę. Dla tamtych ludzi psy te były członkami rodziny. Oczywiście ciągle spełniały swoją rolę jako psy zaprzęgowe, ale jednocześnie spały ze swoimi właścicielami w jednym namiocie i towarzyszyły im w ciągu całego dnia. W dzisiejszych czasach, wśród potomków pierwszych okazów tej pięknej rasy widzimy oddanie, towarzyskość i miłość do człowieka. Samoyed potrzebuje dużo uwagi i kontaktu z właścicielem. Nie jest to rasa, która nadaje się do trzymania w budzie lub w klatce. Ale dzięki właśnie tym cechom, oraz temu, że nie jest to pies agresywny, świetnie sprawdzi się on w domu, w którym jest dziecko.
Jak wygląda sprawa wychowania takiego psa?
Pomimo, że są to psy oddane człowiekowi, to są też bardzo inteligentne. Nie można więc wymagać od takich istot całkowitego i ślepego podporządkowania. Mogą się one wydawać uparte i wiele osób już na samym początku rezygnuje z jakiejkolwiek tresury, jednak nie warto odpuszczać. Samoyedy lubią chodzić swoimi ścieżkami, ale dzięki swojej inteligencji, przy dobrym wychowaniu, przy podejściu z wyczuciem i konsekwencją, są w stanie pojąć bardzo dużo. Czy występuje u nich instynkt drapieżcy? Oczywiście, że tak, jednak jest to najczęściej na łonie natury i jest to tylko delikatny pociąg, który przy odpowiednim wychowaniu jest względnie prosty do kontrolowania.
O czym należy pamiętać decydując się na takiego psa?
Jeśli zastanawiasz się nad tą rasą, to musisz pamiętać o ich potrzebie ruchu. W przeszłości były to psy pracujące, przez co wymagają długich spacerów na łonie natury. Dodatkowo potrzebują zajęcia umysłowego. Mimo, że dostarczysz im dużo aktywności fizycznej, to ciągle mogą być niezaspokojone. Dlatego warto wplatać w wyjścia zadania, które połączą obie te potrzeby. Pies Samoyed potrzebuje też kontaktu z innymi psami. Sama rodzina, w której żyje może być niewystarczająca. Powinno się o to dbać już od najmłodszych lat. Jeżeli chcesz kupić psa rasowego, to musisz zwrócić uwagę na hodowlę, z której go bierzesz.
Jak sprawdzić czy hodowla jest godna zaufania?
Po pierwsze wszystkie legalne hodowle zarejestrowane są w ZKwP. Można do tego związku zadzwonić i sprawdzić, czy ta, którą się interesujemy, spełnia warunki FCI. Dlaczego jednak warto o to zadbać? Zarejestrowane hodowle mają obowiązek zapewnić podopiecznym najlepsze możliwe warunki. Pseudohodowle, którym zależy jedynie na zysku, traktują zwierzęta bardzo źle, często mieszkają one w brudzie, są głodne i chore. Jest to coś, czego nie należy wspierać, a to właśnie robi się kupując psa z takich miejsc. Jednak wróćmy do tego, po czym można poznać dobrą hodowlę. Rodzice szczeniąt powinni być przebadani, a hodowca powinien okazać dowody na to, że tak właśnie się stało. Samo zachowanie zwierząt może dużo powiedzieć. Podczas pierwszej wizyty najprawdopodobniej nie zobaczysz swojego przyszłego psa ponieważ, albo się jeszcze nie urodził, albo jest zbyt mały. Otwarte i radosne szczeniaki podpowiadają jednak czy są one dobrze traktowane. Dodatkowo powinieneś zostać dobrze wypytany o styl życia, a po zakupie najpewniej dostaniesz instrukcje dotyczące odpowiedniej opieki. Dobry hodowca to taki, który dba o swoje zwierzęta nawet po sprzedaży.
Jak dbać o swojego wymarzonego psa?
Stwierdzenie „jak najlepiej” nie rozwiązuje sprawy. Pamiętając o wszystkich jego potrzebach, przede wszystkim o ruchu na łonie natury, narażamy go na atak pasożytów. Obroża na kleszcze pozwoli uchronić czworonoga przed nieprzyjemnymi konsekwencjami zabaw. Należy dbać o regularne wizyty u weterynarza. Szczepienia są obowiązkowe, jednak warto dowiedzieć się, co jeszcze powinniśmy zrobić, aby nasz zwierzak cieszył się dobrym zdrowiem. Zrównoważone pożywienie jest równie ważne co ruch. Samoyedy powinny dostawać dużo świeżego mięsa, warzyw i ryb. Kupując gotowe karmy należy zwracać uwagę na skład. Czymś, co ułatwi tresurę oraz pozwoli całej rodzinie bardziej cieszyć się relacją jest radość, którą można zobaczyć po tym jak dostanie on smakołyk dla psa. Ważne jest, aby był on zdrowy i nie zawierał substancji niebezpiecznych. Dokładniejsze wytyczne powinieneś otrzymać od hodowcy lub weterynarza.