Strona główna » Blog » Rozwolnienie / biegunka u kota
Kontakt
Reklama
  • bannery_lewy_box
ScanVet
alt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Rozwolnienie / biegunka u kota

Rozwolnienie u kota jest raczej objawem schorzenia, a nie chorobą samą w sobie. Warto wiedzieć, kiedy możemy faktycznie mówić o biegunce u kota i w jaki sposób pomóc zwierzęciu, aby nie doprowadzić przypadkowo do jego odwodnienia i osłabienia.

Jakie objawy ma kocia biegunka?

Biegunka u kota ma faktycznie miejsce, kiedy zwierzę wypróżnia się ok. 5-6 razy na dobę, oddając kał w postaci wodnistych lub śluzowatych stolców. Może mieć różne formy. Z łagodną mamy do czynienia, kiedy biegunce nie towarzyszą inne niepokojące objawy, jak apatia czy brak apetytu. Biegunka w ostrej postaci objawia się częstym i obfitym oddawaniem kału, czasem z krwią, połączonym z wyraźnie widoczną i szybką utratą sił zwierzęcia, które nie chce jeść. Kot może mieć również biegunkę przewlekłą, która trwa ponad kilka dni i nie jest połączona z innymi objawami lub występują one w niewielkim natężeniu.

Jakie są przyczyny kociej biegunki?

Rozwolnienie u kota należy zawsze skonsultować z weterynarzem, bowiem może mieć ono różne przyczyny. W przypadku kotów wychodzących może to być spożycie czegoś trującego na zewnątrz, nie tylko trutki, ale też toksycznych dla kotów roślin. Częstym powodem biegunki u kotów może być również zmiana pożywienia czy podawanie mu mleka krowiego, które wbrew powszechnym przekonaniom, nie jest pokarmem odpowiednich dla tych zwierząt. Rozwolnienie może być również spowodowane infekcją narządów wewnętrznych, jak trzustka czy jelita. Niezależnie jednak od powodów biegunki, zwłaszcza jeśli ma ona ostry przebieg, niezbędna jest diagnostyka, która pozwala na dalsze leczenie.

Jak leczyć kocią biegunkę?

Leczenie rozwolnienia u kotów ma charakter objawowy. Weterynarz może zalecić preparaty ograniczające ilość stolca. Jeśli zwierzę jest odwodnione i osłabione, niezbędne będą kroplówki lub wlewy dożylne, które pozwalają wzmocnić organizm, aby miał siły sam zwalczyć biegunkę.

Inne metody leczenia zależą od przyczyn rozwolnienia. Jeśli jest ono spowodowane niewłaściwym pożywieniem, wystarczy zmienić kocią dietę lub usunąć z niej składniki powodujące tego typu problemy, np. mleko krowie. Dużo trudniejsze jest leczenia kotów z zatruć, a jego przebieg oraz efekty zależą od ogólnego stanu i siły zwierzęcia. Lekarz może stwierdzić także na podstawie badania kału i krwi kota obecność pasożytów, które zwalczane są odpowiednimi preparatami odrobaczającymi

Jakie jedzenia podawać kotu w razie występowania biegunki?

Najważniejszym obowiązkiem właściciela kota cierpiącego na biegunkę jest nie dopuścić do odwodnienia się i osłabienia zwierzęcia. W tym celu warto co jakiś czas podsuwać zwierzęciu miseczkę z wodą, zachęcając łagodnie do jej wypicia. Jeśli wśród objawów towarzyszących biegunce występuje też zmniejszenie apetytu, można spróbować podać mu ugotowanie i rozdrobione mięso z kurczaka, rozprowadzając je w wodzie. Znajdujące się w mięsie aminokwasy przyczyniają się do wytwarzania przeciwciał zwalczających bakterie, a posiłek z pewnością wzmocni nieco osłabione zwierzę.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu