Strona główna » Blog » Ile żyją króliki domowe i miniaturki ?
Kontakt
  • NIP: 7891793996

  • E-mail:sklep@weterynaryjny.pl
  • Telefon600-829-424
  • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 16.00, w soboty 10.00 - 14.00
ScanVet
alt
alt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Ile żyją króliki domowe i miniaturki ?

alt

Królik miniaturka to doskonały pomysł na prezent dla małego dziecka. Nasz malec, obcując z żywą istotą, nauczy się odpowiedzialności. Warto jednak wcześniej sprawdzić, ile żyje królik, aby nie skazać dziecko w wieku szkolnym na bolesną stratę. Na szczęście, królik domowy żyje dłużej niż świnka morska czy chomik.
 

To, ile żyją króliki, zależy w dużej mierze od właściciela, a ściślej mówiąc: od jakości opieki, jaką roztoczy on nad swoim zwierzakiem. Dobrze odżywione, nie zalękniony i wysportowany królik domowy może żyć nawet do 10 lat. Średnio króliki żyją 7 lat.
 

Jak wydłużyć życie królika domowego?

 

Warto nauczyć się, co może jeść królik, a czego lepiej mu nie dawać, jak rozpoznawać choroby oraz stale dostarczać mu wody. Nie należy królika też zostawiać samego na wakacje, ani straszyć lub narażać na zjadanie nieświeżego jedzenia. Szczególnie, gdy mówimy o sianie - tutaj należy zwracać szczególną uwagę na to, aby było ono świeże. Koniecznie też trzeba zadbać o suplementację i zróżnicowanie diety. Witaminy i odżywki dla królików można znaleźć w naszym sklepie.
 

Jakie warunki życia przedłużą żywotność zwierzaka?

 

Królik domowy to zwierzę, które bardzo negatywnie znosi stres, dlatego nie należy narażać go na nagłe zmiany środowiska - częste zmiany właściciela, ciągłe przeprowadzki, zmiany klatki lub na częstą zmianę towarzystwa w klatce. Przywożąc królika do domu, należy mieć świadomość tego, jaka była jego przeszłość. Jeśli jest to zwierzątko, które przechodziło z rąk do rąk lub zbyt długo przebywało na wystawie, może być zestresowane, co niechybnie odbije się na jego zdrowiu. Paradoksalnie, aby królik żył dłużej, warto kupić go dziecku starszemu. Królik miniaturka jest delikatnym stworzeniem, które niezbyt dobrze znosi potrząsanie i łatwo jest mu zrobić krzywdę (np. zgnieść łapki lub uszkodzić narządy wewnętrzne przez nadmierne ściskanie). Kolejną istotną kwestią jest zapewnienie królikowi miejsca do wybiegania się. Króliki zawsze żyły na wolności, gdzie miały nieograniczony teren do biegania. Gdy zamyka się je w bloku bez możliwości wyjścia, tracą siły witalne.
 

Choroby skracające życie królika

 

Niestety, życie wielu królików zostaje skrócone przez choroby, na które zapadają te zwierzaki. Królik miniaturka, nawet jeśli jest bardzo dobrze zaopiekowany, może przeżyć znacznie mniej niż średnia długość, ze względu na chorobę genetyczną. Tutaj nie ma znaczenia jakość opieki, jaką nad nim roztoczymy. Według badań na temat tego, ile żyje królik obciążony chorobą genetyczną, możemy spodziewać się, że nie będzie to dłużej niż 3 lata.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu