Strona główna » Blog » Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?
Kontakt
  • NIP: 7891793996

  • E-mail:sklep@weterynaryjny.pl
  • Telefon600-829-424
  • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 16.00, w soboty 10.00 - 14.00
ScanVet
alt
alt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

alt

Koty to zwierzęta, które zazwyczaj nie mają problemów z nauczeniem się zachowywania odpowiedniej higieny, dość łatwo pojmują też panujące w domu zasady. Jedną z podstawowych umiejętności które musi nabyć Twój pupil, jest korzystanie z kuwety. Właściciele, zwłaszcza początkujący, często obawiają się, że będzie to dość skomplikowane. Nic bardziej mylnego - nauka zazwyczaj idzie bardzo sprawnie i szybko. Oczywiście, zdarzają się również trudności, między innymi związane z zaburzeniami behawioralnymi - są to jednak wyjątki.
 

Jak nauczyć kota używać kuwety?

 

Podstawą jest wybór odpowiedniego wyposażenia. Dotyczy to przede wszystkim wymiarów kuwety - powinna pozwalać kotu na swobodne poruszanie się w jej wnętrzu. W sytuacji kiedy jest zbyt mała, kot może czuć się zestresowany i załatwiać się poza nią. To samo dotyczy rodzaju - istnieją kuwety otwarte i zamknięte, jednak na początek bardziej polecane są otwarte, w których koty zazwyczaj czują się swobodniej. Warto również zwrócić uwagę na rozmiar progów - zbyt wysokie mogą utrudniać wejście do środka, szczególnie w przypadku kotów młodych i cierpiących na problemy ze stawami. Istotnym aspektem jest też zastosowanie odpowiedniego żwirku - np. bentonitowego, oraz jego właściwa ilość - warstwa powinna mieć około 5 centymetrów wysokości. Ponieważ koty są zwierzętami bardzo czystymi, należy regularnie opróżniać zawartość kuwety. Ważne jest także jej odpowiednie ustawienie - optymalnie w miejscu dość odosobnionym, ale jednocześnie stale dostępnym dla kota.
 

Gdy zauważysz, że Twój pupil załatwił się poza kuwetą, staraj się od razu przenieść do niej jego odchody, a także możliwie szybko neutralizować ich zapach z wszelkich innych miejsc - tak, aby nie kojarzył ich z potrzebami fizjologicznymi. Korzystanie z kuwety przez kota skutecznie przyspieszają też nagrody - np. odrobina pieszczot lub smaczna przekąska dana bezpośrednio po załatwieniu się w wyznaczonym miejscu. Jednocześnie nie warto karać za ewentualne pomyłki podczas nauki - podnosi to tylko odczuwany przez kota stres i nie przyczynia się do przyspieszenia całego procesu. Warto zainwestować w większą liczbę kuwet - na przykład dwie lub trzy. W przypadku posiadania kilku kotów, każdy z nich powinien posiadać osobną kuwetę oraz jedną dodatkową w okolicy.
 

Sytuacją, która powinna wzbudzić szczególną czujność, jest nagłe zaprzestanie korzystania z kuwety przez kota, który już się tego nauczył. Może to wskazywać na problemy behawioralne lub zaburzenia w działaniu układu trawiennego, dlatego wskazana jest wtedy konsultacja z weterynarzem.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu