Strona główna » Blog » Poznaj rasę Hawańczyk
Kontakt
  • NIP: 7891793996

  • E-mail:sklep@weterynaryjny.pl
  • Telefon600-829-424
  • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 16.00, w soboty 10.00 - 14.00
ScanVet
alt
alt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Poznaj rasę Hawańczyk

alt

Niewielki, radosny i czuły wobec właścicieli pies. Czego można chcieć więcej? Odpowiedzią na takie potrzeby jest hawańczyk.

W artykule znajdziesz informacje na temat:

 

Informacje podstawowe

 

Pies hawańczyk należy do grupy biszonów. Jest to pies miniaturowy, dorosły przedstawiciel tego gatunku waży około 4,5 kg oraz osiąga wysokość około 25 cm. Psy tej rasy mają miękkie i jedwabiste włosy, a ich ogon przypomina formą pióropusz. Kolory sierści, które można spotkać najczęściej to rudobrązowy, czarny oraz płowy. Mają migdałowate, brązowe oczy, a uszy opadają im lekko na boki. Ich pielęgnacja, mimo iż złożona, nie jest trudna, dzięki czemu sprawdzą się one jako psy dla niedoświadczonego posiadacza.
 

Usposobienie hawańczyka

 

Hawańczyk to pies bardzo towarzyski. Jego charakter można określić jako optymistyczny, przyjacielski i energiczny. Szybko przywiązuje się do właściciela oraz uwielbia sprawiać mu radość. Mały rozmiar nie sprawia, że opinia rozwydrzonego i głupiego pasa do niego pasuje. Tak naprawdę małe psy są równie inteligentne jak ich więksi bracia, jednak traktowanie ich jako typowych, niewymagających poduszkowców sprawia, że marnowany jest ich potencjał.
 

Inteligentna bestia

 

Pies hawańczyk to typowy Kubańczyk. Ma temperament, a bez odpowiedniego szkolenia podporządkuje sobie właścicieli i wejdzie im na głowę. Potrzebuje on wyraźnych, nieprzekraczalnych granic. Dodatkowo szkolenie, nauka nowych sztuczek lub komend jest mu bardzo potrzebna. Jest to sposób na zmęczenie umysłowe psa, bez którego pupil może sprawiać problemy. Podczas tresury warto wykorzystać ulubiony przysmak dla psa, dzięki któremu uruchomiony zostanie mechanizm nagrody.
 

Relacje z obcymi

 

Hawańczyki są otwarte i przyjazne w stosunku do obcych. Chętnie bawią się z dziećmi, które uwielbiają. Często są entuzjastyczne w stosunku do gości i chętnie się z nimi bawią. Nawet gdy ktoś nie przypadnie im do gustu i zostanie onieśmielone, nie będą zachowywać się one agresywnie, a oddalą się i poczekają, aż nielubiana osoba opuści dom. Należy pamiętać, aby nie zmuszać psa do interakcji, a pozwolić mu w spokoju przeczekać taką sytuację w bezpiecznym dla niego miejscu.
 

A co z innymi zwierzętami?

 

Hawańczyk nie oznacza rezygnacji z innych zwierząt. Pies tej rasy dobrze dogada się z innymi psami, ale tak samo dobre kontakty nawiąże z kotem lub jakimś gryzoniem. Te psy nie wykazują agresji w stosunku do innych gatunków ani osobników. Należy pamiętać jednak, że jest to jedynie ogólna charakterystyka tej rasy, a każdy przypadek może być inny.
 

Ruch to zdrowie

 

Szczególnie dla zwierząt. Krótkie łapki hawańczyków nie pozwalają jednak na długie, kilkunasto-kilometrowe spacery. Czas z nimi powinno spędzać się przede wszystkim na zabawie. Jednak nie znaczy to, że spacerów należy całkowicie unikać. Należy zadbać o odpowiedni dystans i częstotliwość wyjść. Jako, że hawańczyki są małe, należy zadbać o odpowiednie obroże dla psa, które będą dopasowane do rozmiarów zwierzęcia.
 

Jak długo żyją?

 

Dożywają one często nawet piętnastu lat, co sprawia, że można te psy uznać za długowieczne. Są to psy w założeniu zdrowe, jednak może u nich występować, charakterystyczne dla małych psów, wypadanie rzepek oraz różnego rodzaju schorzenia oczu.
 

Jak zabrać się za pielęgnację?

 

Długie włosie wymaga regularnej pielęgnacji. Kilka razy w tygodniu należy wyczesać sierść, co zapobiega tworzeniu się kołtunów oraz usuwa martwe włosy. Częstość takich zabiegów trzeba dobrać do konkretnego psa. Mimo iż nie jest to bardzo popularne, u niektórych osobników może występować podszerstek. Najlepiej o radę zapytać groomera który będzie wiedział, jak dbać o twojego pupila. Kąpiele powinny być wykonywane z użyciem odpowiedniego szamponu, najczęściej jest to szampon dla długowłosych psów o delikatnej sierści. Dla ułatwienia rozczesywania można sięgnąć po specjalną odżywkę, jednak nie w każdym przypadku będzie to potrzebne.
 

Dlaczego wiele hawańczyków ma kucyki?

 

Długa sierść najczęściej nie dotyczy tylko jednego obszaru ciała psa. Aby zapobiegać podrażnieniom oczu, często związuje się włosy psa gumką. Poprzez przycinanie włosów w kanałach słuchowych można uniknąć ich infekcji, które bez wątpienia sprawiłyby dużo cierpienia pupilowi.
 

Karma light - prawda, czy mit?

 

Mimo iż niektórzy hodowcy potwierdzają te informacje, mitem jest, że mały pies potrzebuje innej karmy niż każdy inny. Psy to istoty mięsożerne, a co za tym idzie, właśnie na nim powinna być oparta ich dieta. Karmy zbożowe, mimo iż dostarczają kalorii, nie sycą. Prowadzi to do tego, że pies je więcej, a ciągle jest głodny. Porcje karmy, która powinna zawierać w sobie jak najwięcej mięsa, powinny być dobrane do wielkości psa oraz jego wieku.
 

Co zrobić, aby hawańczyk znalazł się w Twoim domu?

 

Na początku warto sprawdzić, czy akurat nie czeka jakiś w schronisku. Jest tam wiele psów, nie koniecznie rasowych, ale możliwe, że akurat w tym momencie znajduje się tam wymarzony towarzysz. Drugą sprawą, która jest niezwykle ważna to unikanie pseudohodowli. Trzecia rzecz to znalezienie hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce i przejście całego procesu.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu