Strona główna » Blog » Jak oduczyć psa gryzienia
Kontakt
  • NIP: 7891793996

  • E-mail:sklep@weterynaryjny.pl
  • Telefon600-829-424
  • Godziny działania sklepucodziennie 9.00 - 16.00, w soboty 10.00 - 14.00
ScanVet
alt
alt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Jak oduczyć psa gryzienia

alt

Gryzienie jest jednym z zachowań, które często wzbudza niepokój u właścicieli psów. W zależności od wieku zwierzęcia, a także nasilenia tego zjawiska, może to być objaw naturalny - związany z normalnym rozwojem, może również stanowić sytuację patologiczną - wskazującą na obecność różnego rodzaju jednostek chorobowych lub zaburzeń behawioralnych. Co zrobić jeśli pies gryzie?
 

Gryzienie jako naturalne zjawisko

 

Typową sytuacją, która nie stanowi odstępstwa od normy jest gryzienie psów w wieku szczenięcym - w momencie kiedy w miejscu zębów mlecznych pojawiają się stałe - jest to zatem gryzienie spowodowane wyżynaniem się zębów, w wyniku którego pies może odczuwać świąd, może dochodzić również do zlokalizowanych w jamie ustnej obrzęków dziąseł, zaczerwienień czy nawet krwawień w obrębie zębodołów. Gryzienie jest więc zjawiskiem normalnym dla szczeniąt do 6-7 miesiąca życia, a w przypadku ras dużych - do około 9 miesiąca. Po tym czasie (wraz z pojawieniem się uzębienia stałego) tego typu zachowania powinny pojawiać się coraz rzadziej.
 

Gryzienie patologiczne

 

Zjawiskiem sugerującym występowanie u psa problemów behawioralnych (w tym przypadku zazwyczaj agresji), jest gryzienie w wieku starszym, szczególnie silne - doprowadzające do zranienia. Należy wówczas zgłosić się ze zwierzęciem do behawiorysty, który po wykonaniu testów i obserwacji wprowadza odpowiednią terapię.
 

Jak oduczyć psa gryzienia?

 

Warto wiedzieć, że do pewnego stopnia gryzienie jest naturalnym odruchem zwierzęcia, które powinno być w kontrolowany sposób zaspokajane. W zdecydowanej większości przypadków można poradzić sobie z tym zjawiskiem domowymi sposobami, przy użyciu dobrej jakości asortymentu - doskonale sprawdzają się gryzaki i zabawki dla psa. Bardzo ważne jest, aby nie były to przypadkowe przedmioty - w momencie kiedy zwierzę podgryza przedmioty do tego niedostosowane, łatwo o połknięcie elementów, które mogą doprowadzić między innymi do niedrożności jelit. Jest to sytuacja potencjalnie śmiertelna, dlatego w razie jej wystąpienia konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Dobre efekty daje również stosowanie specjalnej karmy i innych przysmaków (na przykład patyczki i pałeczki dentystyczne), które w szczególnym stopniu chronią szkliwo i zapobiegają gromadzeniu się kamienia nazębnego, tym samym zmniejszając częstotliwość gryzienia u szczeniąt i psów w późniejszych etapach życia.

Przeczytaj też jak należy bawić się z psem
 

Trzeba pamiętać również o właściwym wychowaniu, które także ma niebagatelny wpływ na występowanie gryzienia - należy ustalić granice, których pies nie może przekroczyć, oraz stosować komendy, stanowiące dla zwierzęcia informację np. o jego złym zachowaniu.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu